Zorlu Hava Şartlarında Araç Kullanmanın 5 Püf Noktası

Zorlu Hava Şartlarında Araç Kullanmanın 5 Püf Noktası

İster uzun ister kısa yolculuklarda, dikkatli olmazsak bazen hafif bir çiselemenin sağanaktan daha tehlikeli olabileceğini unutmayın. Araç kullanırken bu tür zorlu hava şartlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olmak için bazı ipuçlarına birlikte göz atalım. 

 

  1. Yoldaki araçlar arasında ayrım

Öncelikle güvenlik mesafelerine saygı gösterin! Karayolu üzerinde Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından tavsiye edildiği üzere saatte 120 hızla iki araç arasındaki mesafe kuru zeminde 144 metre olmalıdır. Islak zeminde ise rakam iki katına çıkarak 288 metreye çıkar. Her durumda, mesafe ne kadar büyükse güvenlik o kadar büyük olur.

 

  1. Görünürlük

Yağmurda, sürüş sırasındaki görüş azalır. Burada birkaç şey dikkate alınmalıdır: Bir yandan ön camlarımız iyi durumda ve etkili kanatlara sahip olmalıdır. Öte yandan, fırçanın suyu iyi çıkarmadığını fark ederseniz mutlaka değiştirin. Unutmayın! Farların, dönüş sinyallerinin, konum lambalarının ve uygun olduğunda sis farlarının optimum çalışması (ve kullanımı) önemlidir.

 

  1. Sisli pencerelerden kaçının

Görüş konusuna devam edersek, yolcu bölmesi içindeki klima sistemi oluşan buğuyu dağıtabilmelidir. Bunu ortadan kaldırmanın en hızlı yolunun pencereleri biraz açıp klimayı (bir süreliğine) 20ºC civarında ayarlamak olduğunu zaten biliyorsunuz.

 

  1. Araç bakımı

Yağmurda iyi durumda frenler, amortisörler ve lastiklerle seyahat etmeniz özellikle önemlidir. Tekerlekler söz konusu olduğunda dişin minimum derinliği 1,6 mm olmalıdır. Her halükarda, şiddetli yağmurlar altında 3 mm'den daha az suyun tahliyesi için yetersiz kalabileceği tahmin edilmektedir. Bu suda kızaklamaya neden olabilir. Tekerleklerinizi şişirilmiş ve uygun basınçla tutmayı unutmayınız.

 

  1. Suda kızaklama

Ve korkunç suda kızaklamayı sona bırakıyoruz. Bu, tekerleklerimizin altında bir su tabakası oluştuğunda meydana gelir. Ardından araç kayar ve sürücü direksiyon üzerindeki kontrolünü kaybeder. Hız ne kadar yüksekse, suda kızaklama tehlikesi o kadar fazladır. 

Peki olması durumunda ne yapmalısınız? Hızı azaltın ve her durumda küçük hareketlerle yavaşlayın. Tekerleklerin yol yüzeyine geri yapıştığını algılayana kadar yön değiştirmeyin. Suda kaymanın şiddetli yağmurda mutlaka meydana gelmediğini ve orta hızda sürmenin en iyi önlem olduğunu unutmayın. Yağmurlu veya güneşli, Bold Rent A Car geniş araç filosunu kullanırsanız, tüm bu güvenlik ve bakım garantilerine her zaman sahip olacağınızı bilirsiniz.