Bold İle Gezi Rehberi - Mihrabat Korusu

Bold İle Gezi Rehberi - Mihrabat Korusu

Tarihe her açıdan ışık tutmuş bölgelerden bir tanesi olan Mihrabat Korusu, İstanbul’da görülmesi değer bölgelerden bir tanesidir. İstanbul’un eşsiz manzaralarından birine sahiptir. Bu sayede hem manzaranın tadını çıkarabilecek hemde vaktinizi iyi değerlendirmek istiyorsanız bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Mihrabat Korusu

Beykoz, İstanbul Anadolu Yakası’nda gezilecek yerler arasından birçok noktaya ev sahipliği yapıyor. Mihrabat Korusu da bunlardan biri. Sultan II. Abdülhamit’in padişahlık yıllarında Berlin Büyükelçisi olan Sadullah Paşa, Mısırlı Abbas Halim Paşa’nın kızına bir koru hediye etmek istemiş. Bu nedenle inşa edilen Mihrabat Korusu yıllarca padişahların ve sultanların konuk olarak geldiği bir yer olarak görev yapmış.

Ortaköy, Rumeli Hisarı ve İstinye Koyu’nun manzarasına nazır olan muhteşem bir konumda 200 bin metrekarelik bir alana yapılan koruda geçmişte Nevşehirli İbrahim Paşa’nın emriyle inşa edilen Mihrabat Kasrı olduğu düşünülüyor. Ancak bu kasır yeniçerilerin isyanları sırasında çıkan yangında harap olduğu için günümüze kadar gelememiş.

Mihrabat Korusu, yeni evlenecek çiftler için ideal bir düğün organizasyon alanı olarak da ön plana çıkıyor. Aynı zamanda harika fotoğraflar için birçok gelin ve damat da koruya geliyor. Koruda konserler de düzenleniyor ve büfeler, oturma alanları ve çocuk oyun parkları da bulunuyor.