Araç Kullanırken Yapılan Hatalar

Araç Kullanırken Yapılan Hatalar

Bir elimizi viteste tutmak başlıca hatalardan biridir. Her şeyden önce sürüş esnasında iki elin de direksiyon üzerinde olması gerekiyor. Tabi vites değişimi ve benzeri kısa süreli durumlar dışında. Elinizi sürekli olarak viteste tutmanız uygulanan basınç nedeniyle bu hassas mekanizmaya zamanla zarar vermeye başlayacaktır. En büyük sorunlardan birisi ise araç kontrol esnasında ki ani hamlelerinizi daraltacaktır.

Çok sık bir şekilde frenleme yapmak bir diğer hatalardan biridir. Sık sık frene basmak hem otomobile hem de sürüş keyfine zarar verir. Eve dönüş yolunda yaşanan trafiğe rağmen takip mesafesini koruyup sürekli frene basmaktan sakınmak faydalı olacaktır.

Aracı kullanırken bir kulağımızın daima araç olması gerekir. Çünkü araçtan gelecek sesler bizim için bazen iyi haberci değildir. Süspansiyonlardan gelen bir sesi ciddiye alın. Bu önemli bir sorunun habercisi olabilir. Aksi takdirde şehirler arası bir yolculukta büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

El freni kullanımını araç park halindeyken çok önemlidir. Özellikle otomobilinizi park ettikten sonra el frenini kullanmayı ihmal etmeyin. Otomatik vites kullanımının yaygınlaşmasıyla bu kural yavaş yavaş unutulmaya başlandı.