Bold İle Gezi Rehberi - Büyükada

Bold İle Gezi Rehberi - Büyükada

Adından da anlaşıldığı üzere İstanbul adaları arasında en büyük olma özelliğine sahip Büyükada Yunancada ‘’Prens’’ anlamı taşımaktadır. Müzeleri, tarihi yapı ve binaları, turizm etkinlikleri, doğa ve deniz manzarası gibi pek çok unsur kusursuz bir gezi süreci vaat etmektedir. Büyükada’da yapacağınız kara yolculuklarında bold rent a car firması olarak her türlü desteği sağladığımızı bilmelisiniz. Adanın sakin ve huzurlu bir ortam sunmasıyla birlikte otopark gibi bir sorun yaşamayacağını eklemek isteriz.

Büyükada

Oldukça eski tarihlere dayanan geçmişiyle Büyükada birçok ünlü imparatora ev sahipliği yapmıştır. Özellikle Büyükada Definesi olarak bilinen adanın en eski bulgusunun 1930 yıllarında Karacabey’de Rum Ortodoks Mezarlığı çevresinde bulunmasıyla eşsiz bir tarih kapısı aralanmıştır. Makedonya kralı ve Büyük İskender’in babası II. Filip’e ait altın sikkelerin Büyükada Definesinde bulunmasıyla toplamda 207 altın sikke olan bu definenin İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde yer aldığını söylemeliyiz. Her Prens Adası gibi Büyükada’nın da Bizans dönemi sürgün mekanı olarak kullanıldığı ve Fetih sonrasında Fatih Sultan Mehmet Han tarafından alındığını bilinmektedir.

Büyükada’nın nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Rumlar, Cumhuriyet ve I. Dünya savaşı sonrasında adayı terk etmişler ve 1930 yılına dek canlılığını bir süre yitirmiştir. 1940 yıllarında ise devlet adamları ve zengin birçok insanın bu adaya akın ettiğini ve eski enerjisini yerine getirdiğini söylemeliyiz. Büyükada’nın bu dönemde yapılan ince düşünülmüş, estetik ve oldukça zevkli olan köşk ve yapılarla büyüdüğünü eklemeliyiz. Büyükada’nın her noktasına temas etmek için dikkatli bir plan yapmanızı öneriyoruz. Özellikle gezi ve ziyaretlerinizde araç kiralama seçeneğiyle birlikte günlük seyahatlerinize keyifli geçirmenizi diliyoruz.