Yıldız Sarayı

Yıldız Sarayı

Yıldız Sarayı

III. Selim’in annesi Mihrişah Sultan için 1789 yılında yapımı başlanan ve 1807’de sona eren Yıldız Sarayı, II. Abdülhamit dönemi de dahil olmak üzere Osmanlı Devleti’nin sarayı olarak kullanılmıştır. Dolmabahçe Sarayı ile kıyaslandığında tek yapılı olmadığının altını çizmeliyiz. Beşiktaş İlçesinde yer alan Yıldız Sarayı Marmara denizi sahilinden kuzeybatıya doğru koruluk ve bahçe içerisindeki servis yapıları, parklar, köşkler, yönetim, koruma ve yerleşmiş sarayların genel bütünü olarak bilinmektedir. Köklü bir tarihe sahip olan Yıldız Sarayı’nın yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanlarından biri olduğunu söylemeliyiz. Ulaşım için rent a car firmalarından kiralanacak bir araçla kolaylıkla Beşiktaş’a gidebilir ve unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Yıldız Sarayı Tarihçesi

1885 yılında II. Abdülhamit tarafından yaptırılan Yıldız Camii gerek dekorasyonundaki özellikler, plan ve kitlesi göz önünde bulundurulduğunda Osmanlı mimarisinin eşsiz örnekleri arasında gösterilebilir. Barbaros Bulvarı’nın kuzey bölgesinde bulunmasının yanı sıra Yıldız Sarayı yolu üzerinden de araç kiralama ile kolaylıkla ulaşılabilir. Gerçek adı Hamidiye olmasına rağmen Yıldız Camii olarak da bilinmektedir. Yıldız Sarayı içerisinde yer alan yapıların bir sanat estetizmi ve mimarisi ile binlerce ziyaretçiyi ağırladığını eklememiz gerekiyor. Bu bölgede yer alan her yapının onulmaz bir kültürün parçası olduğunu unutmamalısınız.

Yıldız Sarayı’na Gezilecek Yerler

Yıldız Sarayı’ndaki karmaşık olarak kabul edilen yönetim yapılarının Şale Köşkü, Çadır Köşkü, Yıldız Saray Müzesi, İmparatorluk Porselen Üretim Evi, Yıldız Tiyatro ve Opera Evi ve Büyük Mabeyn ile turizm açısından pozitif özellikle taşıması kaçınılmazdır. Eski tarihlerde bir köprünün Çırağan Sarayı ile Yıldız Sarayı’nı Boğaz üzerinden bahçeye bağladığının altını çizmeliyiz. Yıldız Saray Bahçesi’nin geçmişten günümüze kabul edilen bir diğer özelliği de dinlenme mekanı olarak kabul edilmesidir. Turizm ve kültür bakımından oldukça değerli olan Yıldız Sarayı bölgesinde gezilecek birçok yapı ve alternatif gezi alanları mevcuttur. Bold rent a car firması olarak bu noktada kolaylık sağlıyor ve araçlarımızla kusursuz bir gezi süreci vaat ediyoruz. Beşiktaş Semtinde yer alan Yıldız Sarayı’na araçlarla gönül rahatlığı ile seyahat edebilirsiniz. Yıldız Sarayı Saat Kulesi ve İmparatorluk Porselen Üretim Evi ise özellikle görmeniz gereken yerler arasındadır.