Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul’un en büyük kapalı sarnıcı olarak da bilinen Yerebatan Sarnıcının tavanı tuğla örülü olmakla birlikte çapraz tonozlara sahiptir. Sütun ormanı görünümüne sahip bu mekana Ayasofya binasının batısında yer alan küçük binadan girilmektedir. Yerebatan sarnıcı adını geçmişte civarda bulunan bir bazilikadan almıştır. Günümüzde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmekte olan Yerebatan Sarnıcı müze işlevinin yanı sıra uluslar arası birçok etkinliğin yapıldığı bir mekan olmaktadır. Fatih ilçesinde yer alan Yerebatan Sarnıcına ulaşmak için araç kiralama işlemlerine göz gezdirebilir ve gezi planlarınızda pratik çözümler üretebilirsiniz. 

Yerebatan Sarnıcı Tarihçesi

Oldukça köklü bir tarihe sahip olan Yerebatan Sarnıcı’nın günümüze dek birçok onarım sürecinden geçtiğini belirtmeliyiz. Özellikle Osmanlı döneminde iki kez onarımı gerçekleştiren bu sarnıcın ilk onarım işlemi 1723 yılında 3.Ahmet döneminde Mimar Kayserili Mehmet Ağa tarafından tamamlanmıştır. 1987 Yılında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gezi platformu amacıyla temizlenerek ziyarete sunulmuştur. Son olarak da 1994 yılında büyük bir bakım ve temizlik işlemine tabii olmuştur.

Yerebatan Sarnıcının kuzeybatı köşesindeki iki sütunun altında bir kaide işlevi gören iki Medusa Başı özellikle Roma Dönemi heykel sanatının en değerli yapıtları arasında gösterilmektedir. Sarnıç ziyaretlerinde her insanın dikkatini çeken Medusa başlarının akıbeti ise oldukça merak edilmektedir. Medusa başının ne zaman ve hangi amaçla getirildiği bilinmediğinden birçok efsane ve rivayete konu olması da kaçınılmaz olmuştur.

Yerebatan Sarnıcı Ve Turizm

Bazilika Sarnıcı olarak bilinen Yerebatan Sarnıcı Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından 527 ile 256 yılları arasında yaptırılmıştır. Bu sarnıcın yerinde öncesinde bulunan Bazilika sebebiyle halk arasında Bazilika Sarnıcı olarak anıldığı bilinmektedir. Turizm açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Yerebatan Sarnıcı ziyaretleri için bold rent a car firması olarak her türlü desteği sağlıyoruz. Aynı zamanda bu ziyaretlerde özellikle astım hastalarını uyarmak istiyoruz. Sarnıçlarda bulunan yüksek nem oranı sebebiyle sağlık açısından belirli tehlikelerin oluşturabileceğini bilmeli ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz.

Yerebatan Sarnıcı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından müze ve etkinlikler için işletilmekte olan Yerebatan Sarnıcı günümüze dek birçok politikacı ve devlet büyüğünü ağırlamıştır. Ülkemizin kültürel v tarihi değerleri arasında yer alan bu sarnıcı ziyaret etmek ve sorunsuz bir gezi süreci yaşamak istiyorsanız alanında uzman ve profesyonel rent a car firmalarına danışabilirsiniz.