Uzun Yola Çıkmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler

Uzun Yola Çıkmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler

Uzun Yola Çıkmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler

Aracınızın bakımlarını düzenli olarak ve zamanında yaptırmak hem güvenliğiniz hem de konforunuz için çok önemlidir. Bu önem uzun yolculuklara çıkarken daha da artmaktadır. Zira değişen yol ve hava koşullarına karşı hazırlıklı olmak, sizi yolda başınıza gelebilecek tatsız olaylara karşı korur. Gelin, uzun yola çıkmadan önce dikkat etmeniz gerekenlere birlikte göz atalım.

Aracınızı Detaylı Şekilde Kontrolden Geçirin

Yola çıkmadan önce aracınızla alakalı gerekli kontrolleri yapmaya dikkat etmelisiniz. Böylelikle daha güvenli ve konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz. Aracınızın gereken bakımlarının yapılmış olduğundan emin olun.

Lastiklerinizi Kontrol Edin

Uzun yola çıkmadan önce stepne dâhil tüm lastikleri dikkatlice kontrol etmelisiniz. Diş derinliği 1,6 mm’den az ve hava basınçları önerilen değerlerde bulunmayan lastiklerle yola çıkmanız, sürüş güvenliğinizi tehlikeye sokacaktır.

Aracın Yasal Gerekliliklerini Sağlayın

Aracın teknik bakımlarının yanı sıra yasal gereklilikleri bakımından da bir problem olmadığından emin olun.

Unutmamakta fayda var, aracınızın mutlaka muayenesi yapılmış olmalıdır ve teknik olarak muayeneden geçmesi mümkün olmayan bir araçla yola asla çıkmayınız.

Bunlara ek olarak zorunlu trafik sigortasının geçerlilik süresi de mutlaka kontrol edilmelidir.

Yukarıda sıraladığımız bu üç madde ile zaman kaybetmek istemiyorsanız aracınızı Bold Rent a Car ile kiralayarak hızlı bir şekilde yolculuğa hazır hale gelebilirsiniz.

Uyku Durumunuza Dikkat Edin

Eğer sürücü sizseniz, yola çıkmadan önce iyi bir şekilde uyuduğunuzdan emin olun. Sabah saatlerinde yola çıkacaksanız, bir gece öncesinde erkenden yatıp iyice uykunuzu almaya özen gösterin.

Uykusuz bir şekilde araç kullanarak hem kendinizi hem de sizinle birlikte başkalarının da hayatlarını tehlikeye sokmuş olursunuz.

Molalarınıza Önem Gösterin

Uzun yolda araç kullanmak ile şehir içinde araç kullanmak arasında önemli farklılıklar vardır. Şehir içinde yoğunluktan dolayı trafikte her daim dikkatli olmanız gerekiyor. Ancak şehirlerarası yolculuklarda bir süre sonra dikkat dağınıklığı meydana gelebilmektedir. Uzun süre boyunca araç kullanmanın da yorucu olduğunu hesaba katınca, iki saatte bir mola vermenin yararlı olacağını belirtebiliriz.

Bunlara ek olarak, olası bir kötü durumun önüne geçebilmek için yasal hız limitlerine mutlaka uymanız gerekiyor.