Türk Ve İslam Eserleri Müzesi

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi

 Fatih ilçesinde yer alan Türk Ve İslam Eserleri Müzesi içerisinde barındırdığı eser ve yapıtlarla ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin odak noktası olmasının en büyük sebebi olarak müzenin kültürel ve dini kimliği gösterilebilir. Türkiye’de İslam sanatı eserlerinin kapsamlı bir şekilde toplandığı ilk Türk müzesi olma özelliği taşımaktadır. İstanbul’un Fatih ilçesine araç kiralama yöntemleriyle ulaşabilir ve bu görkemli müzede bir gezi planı oluşturabilirsiniz.

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi Tarihçesi

1913 yılında tamamlanan Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Mimar Sinan’ın en değerli yapılarından biri olarak kabul edilen Süleymaniye Camii külliyesindeki imaret binasında ziyaretçilerine açılmıştır. Cumhuriyet sonrasında bugünkü konumuna erişen bu müzenin 1983’TE Sultanahmet Meydanı’nın batısındaki İbrahim Paşa Sarayı’na taşındığını söylemeliyiz. Sultan sarayları dışarıda tutulduğunda günümüze dek uzanan tek özel saray olma özelliği taşıyan İbrahim Paşa Sarayı’nda kemerler üzerindeki yapının üç koldan ortada yer alan terası çevrelediği bilinmektedir. Ziyaretçilerin bu terastan müzenin giriş bölümüne ulaşması mümkündür. Salon ve odalarda İslam coğrafyasından ve birçok ülkeden getirilmiş ender sanat eserlerinin sergilendiğini eklemeliyiz. El yazması kitaplar, cam eşyalar, seramik ve metal objeler, taş ve pişmiş toprak gibi kıymetli örneklere ulaşım sağlanabilir. Geniş camekan bölmeye sahip büyük salonlarda ise 13 ile 20. Yüzyıl arasındaki el işi Türk halıları kendisini göstermektedir. Türk’lerin günlük eserleri ve yaşamlarının dökümü olan etnografik bir bölüm daha vardır. Türk ve İslam Eserleri Müzesi ziyaretleri için firmamız bold rent a car olarak her türlü araç ihtiyacınızı karşılayacak ve bu keyifli süreçte yanınızda olacağız.

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi Ve Turizm

Osmanlı, Selçuklu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yanı sıra İslam tarihinde önemli yer edinmiş Endülüs, Abbasi, Timur, İlhanlı, Eyyübiler, Safavi, Memluk ve Fatımiler gibi birçok kültür ve toplumun eserlerine ulaşabilmek mümkündür. Her ziyaretçi için ekstra bir ayrıcalık olacağını düşündüğümüz pek çok sürpriz eserle karşılaşabilirsiniz. Özellikle Türk ve İslam coğrafyasında öneme sahip olan cam maden seram eserler, ahşap, taş, el yazmaları, etnografya, Mukaddes emanetler ve halılara ait bölümleri ziyaret edebilirsiniz.