Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

Osmanlı İmparatorluğunun merkezi olarak kullanılan ve padişahların yaşadığı saray olarak da bilinen Topkapı Sarayı’nda bir zamanlar 4.000’e yakın insan yaşadığı tahmin edilmektedir. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırılan Topkapı Sarayı 380 yıl süresince Osmanlı Padişahlarının resmi ikametgahı olarak hizmet vermiştir. Saray halkının Yıldız ve Dolmabahçe Saraylarına yerleşmesiyle birlikte boşaltılan Topkapı’nın değerinden ve öneminden hiçbir şey yitirmemesi de onun tarihsel ve kültürel önemini ortaya koymaktadır. Topkapı Sarayının belirli dönemlerde onarıldığını ve Kutsal Emanetlerin yer aldığı Hırka-i Saadet Dairesinin bakımının da özenli bir şekilde yapıldığını eklemeliyiz.

Topkapı Sarayı’nda Gezilecek Yerler

Turizm ve kültürel miras bakımından oldukça değerli olan Topkapı Sarayı UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’ne girmesiyle birlikte günümüzde hala müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Bu noktada bold rent a car olarak firmamızın her türlü araç gereksiniminize karşılık vereceğine emin olabilirsiniz. Sultanahmet Meydanında Ayasofya’nın sol tarafından doğru gidildiğinde ulaşılabilecek olan Topkapı Sarayı’na kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. Bu sarayda yer alan Tombak ve Bakır Mutfak Eşyaları, Padişah Portreleri ve resim koleksiyonları, İstanbul Cam ve Porselenleri, Japon ve Çin Porselenleri, Avrupa Porselenleri ve Camları, İmparatorluk Hazinesi gibi birçok gezi ve araştırma unsuru söz konusudur.

Fatih ilçesinde yer alan Topkapı Sarayı’na yapacağınız ziyaretlerde araç kiralama seçeneklerinden yararlanabileceğinizi unutmamalısınız. Eminönü bölgesinde birçok otopark bulunduğunu ve aracınızla sorunsuz bir gezi sürecinin sizleri beklediğinin altını çizmemiz gerekiyor. Topkapı Sarayı’nın görkemli ve devasa kültürünü solumak aynı zamanda tarihsel geçmişe de hakim olmayı gerekli kılmaktadır.

Topkapı Sarayı’na Nasıl Gidilir?

Topkapı Sarayı ziyaretleri için şehir içi ulaşım araçlarının yanı sıra birçok rent a car firmasının çeşitli avantaj ve hizmetleri de bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğuna dair birçok gizemi gün yüzüne çıkaran pek çok seçeneğin bulunduğu bu ziyaretlerin olumlu birçok etkisi mümkündür. Özellikle saray halkının yaşamları, devlet ve halk arasındaki çizgilerin net bir şekilde gün yüzüne çıkması ve koleksiyonlardaki detaylar gibi pek çok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayasofya’nın sol tarafından yukarı doğru devam etmenizle birlikte sarayın girişi olan Bab-ı Hümayun’a ulaşmanız mümkün olacaktır. Sultanahmet meydanındaki diğer turistik gezilerle birlikte benzersiz bir kültürel doygunluğa hazırsanız Topkapı Sarayı’nı ziyaret edebilirsiniz.