Tanımadığınız Bir Kiralık Arabada Araba Kullanmanın Sıkıntılarını Hafifletmek İçin İpuçlar

Tanımadığınız Bir Kiralık Arabada Araba Kullanmanın Sıkıntılarını Hafifletmek İçin İpuçlar

Tanıdık olmayan bir kiralık araba kullanmak için biraz bunaltıcı görünebilir. Özellikle kontrollerin nerede olduğu, frenlerin nasıl hissettiği ve direksiyon simidinin nasıl davrandığı ile belirli bir araca alışmak çok kolaydır. Bununla birlikte, mevcut pandemi gibi bir durumla İstanbul’da araç kiralama ihtiyacı yaratacak benzer olaylar olabilir . Bu tür durumlara hazırlıklı olmak ve birkaç ipucunu akılda tutmak çok önemlidir, böylece zamanı geldiğinde kendinize güvenebilirsiniz. İşte yeni bir araba sürerken göz önünde bulundurmanız gereken ve tüm yeni özelliklere alışmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu.

 

Arabanın Gücünün Farkında Olun

Arabaların ne kadar güç tüketildiğine bağlı olarak farklı tepki verme eğiliminde olduğunun farkında olmalısınız. Mevcut arabanın gücüne ve yeteneklerine aşina olmadığınız için, özellikle trafikte kavşaklarda ve döner kavşaklarda dönüş yaparken, sürüş sırasında dikkatli olmak en iyisidir. Herhangi bir kazayı önlemek için bunu yaparken yeterli alan bıraktığınızdan emin olun.

 

Arabayla Tanışın

Bir arabaya bindiğinizde yapacağınız ilk şey budur. Işıkların nerede olduğu, ön cam sileceği kontrolü ve cam tuşları gibi öğeleri içeren arabadaki kontrolleri öğrenin. Benzin koluna bakıp gaz kapağının hangi tarafta olduğunu önceden fark etmek ve benzin istasyonunda utanç verici bir anı önlemek için de yararlıdır. Tamamen hazır olduğunuzda, kendinizi rahat hissetmenize ve güvenle sürmenize kesinlikle yardımcı olur.

 

Araba Frenleri Her Araba İçin Farklıdır

Sektör uzmanları olarak bu paylaşmak istediğimiz çok önemli bir ipucu. Her arabanın biraz farklı bir fren tepki süresi olduğunu bilmeniz gerekir, bu yüzden buna tamamen alışmak için zaman ayırdığınızdan emin olun. Güvenli bir durmayı garantilemek için yavaşlarken bol miktarda boşluk bıraktığınızdan emin olun.

 

Hareket Etmeden Önce Aynaları Ayarlayın

Yeni bir arabaya girerken aynaları boyunuza ve görüş seviyenize göre ayarlamanız gerekir. Bu kulağa açık gibi gelse de, bu bölümü tamamlayamayan birçok sürücü var. Dikiz aynası, özellikle yoldayken çok tehlikeli bir hareket olan başınızı manuel olarak geri çevirmenize gerek kalmadan arkanızdaki trafiği net bir şekilde görebilmenizi sağlayabilmelidir. Dikiz aynasının yanı sıra yan aynaları da aracınızın yan tarafındaki küçük şeridi size görüş sağlayacak şekilde ayarlamalısınız. Ayna ayarlarının yalnızca aracınız güvenli bir şekilde park edildiğinde ve normal sürüş konumundayken yapılmaması gerektiğini de unutmamak gerekir.