Rumelihisarı

Rumelihisarı

Rumelihisarı

Avrupa yakasında yer alan Rumelihisarı ülkemizin güzide tarihi yerlerinden birisidir. Sarıyer ilçesinde yer alan Rumelihisarı’nın doğusunda İstanbul Boğazı, batısında Beşiktaş Etiler, güneyinde Bebek ve kuzeyinde Baltalimanı bulunmaktadır. Köklü bir tarihe ev sahipliği yapan Rumelihisarı her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Mimarisi, yapılarındaki tarihsel dokular ve Türkiye coğrafyası için değeri göz önünde bulundurulduğunda mutlaka ziyaret edilmesi gerekmektedir. Sarıyer bölgesinde sorunsuz bir ulaşım için rent a car firmalarına göz atabilir ve aracınızla unutamayacağınız bir gezi deneyimi elde edebilirsiniz.

Rumelihisarı Tarihçesi

Fatih Sultan Mehmet Han tarafından 1452 yılında üç ay gibi kısa bir zaman diliminde yaptırılan Rumelihisarı Boğazkesen olarak da bilinmektedir. Yapımındaki sürenin oldukça kısıtlı olmasının günümüze dek ulaşmasıyla tezat ve hayranlık verici bir gerçeği ortaya koyması ise kaçınılmaz olmaktadır. Yaklaşık 30 dönümlük bir arazi üzerinde yer alan Rumelihisarı’nın yapım amacını en özel kılan unsur ise İstanbul’un Fethidir. İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan Rumelihisarı’nın tarihi dönemlerde Kulle-i Cedide, Boğazkesen ve Yenice Hisarı olarak anıldığını söylemeliyiz. Boğaz manzarası sebebiyle Hisar semtinin de adını belirleyen bu yerin tarihi ve mimari olarak büyük bir değer olduğunun altını çizmeliyiz. Boğaz geçişlerinde bir kontrol mekanizması misyonu ile döneminde büyük katkılar sağlamış bu yapının günümüzde müze olarak hizmet verdiğini eklemeliyiz. Rumelihisarı’nda sergi salonları bulunmasa da, fetih sırasında kullanılmakta olan Haliç zincirinin parçası, gülleler, toplar ve fetih dönemine ait eserler Hisar bahçesinde ziyaretçilere sunulmaktadır.

Rumelihisarı’nda Gezilecek Yerler

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü manzarasına göz atmadan Rumelihisar gezinizi sonlandırmamalısınız. Firmamızın bold rent a car olarak her türlü araç gereksiniminize karşılık vereceğinden emin olabilir ve gönül rahatlığı ile gezinizi tamamlayabilirsiniz. Balık restoranları ile ünlü olan Rumelihisar’ın kahvaltı ve kahve mekanlarını inceleyebilirsiniz. Kültürel mirasımız olarak kabul edilen Rumelihisarı koca bir destana sahne olan yegane yapıdır. İstanbul’un fethi denilince ilk akla gelen bu yapının yerli ve yabancı turist akınına uğraması da önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. İstanbul Sarıyer’de yer alan Rumelihisarı’na uğradığınızda gezinizi anlamlı kılacak tüm seçeneklerden faydalanmalısınız.