Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı

Çiçek Pazarı’nın yanında ve Yeni Camii’nin arkasında yer alan Mısır Çarşısı Eminönü’nün en önemli turistik mekanlarından birisidir. İstanbul’un en eski kapalı çarşılarından olması da köklü bir tarihe sahip olduğunu kanıtlar niteliktedir. Mısır Çarşısı’na ulaşmak için araç kiralama alternatiflerinden yararlanabilir ve gezinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kuruyemişler, baharatlar, çiçek tohumları, aktarlar, nadir bitki kök ve kabukları ile geleneğe bağlı birçok ürünü bulabilmeniz mümkündür. Genellikle Pazar günleri de açık olan bu çarşının yerli ve yabancı birçok insana hizmet verdiği bilinmektedir.

Mısır Çarşısı Tarihçesi

Mısır Çarşısı 1660 yıllarında Turhan Sultan’ın isteği doğrultusunda Hassa baş mimarı olan Kazım Ağa tarafından yapılmıştır. Valide Çarşısı ya da Yeni Çarşı olarak da bilinen bu mekanın belirli rivayet söylencelerinde aktarıldığı üzere Mısır’dan alınan vergilerle inşasının tamamlandığı belirtilmektedir. 18.yüzyıl sonrasında Mısır Çarşısı olarak anılmaya başlayan bu eski çarşının 1691 ve 1940’ta iki büyük yangın tehlikesinden kurtulduğunu söylemeliyiz. İstanbul Belediyesi tarafından 1940 ve 1943 tarihleri arasında restore edilmiştir. Mısır çarşısı Yeni Camii’nin hemen yanında L şeklinde altı kapıya sahiptir. Bu kapılardan Haseki Kapısında eski zamanlarda esnaf ve halk arasında yaşanan sorunların kısmi bir mahkeme örneğiyle çözüldüğü rivayet edilmektedir.

Mısır Çarşısı’nda Gezilecek Yerler

Alışveriş ve eğlence kültürüne hitap etmesinin yanı sıra kültürel ve tarihi geçmişi ile de göz dolduran Mısır çarşısı birçok insanın gezi planında pozitif bir unsurdur. Bold a rent car firması olarak Fatih ilçesinde gerçekleştireceğiniz her ziyaret için özel araç tahsis etmenizin mümkün olduğunun altını çizmeliyiz. Gün boyu keyifli vakit geçirebileceğiniz Mısır Çarşısı’nda İstanbul’un kokusunu duyumsayacak ve birbirinden farklı ürünlerle her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceksiniz.

Mısır Çarşısı’na Nasıl Gidilir?

Eminönü’nde araçlar için özel park ve otopark mekanları bulunmaktadır. Herhangi bir rent a car firmasından kiralanacak araçlarla gezinizi tamamlayabilir ve Mısır Çarşısı’na erişim sağlayabilirsiniz. Dini ve resmi bayramlar dışında Mısır Çarşısı’nın genel olarak açık olduğunu belirtmeliyiz. Sorunsuz bir Mısır Çarşısı ziyareti için gezi takviminizi gözden geçirebilir ve giriş çıkış saatleri doğrultusunda hareket edebilirsiniz.