Laleli Taşhan

Laleli Taşhan

Laleli Taşhan

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Laleli semtinde bulunan bu çarşının günümüzde sıklıkla ziyaret edilen uğrak mekanlardan biri olduğunu söylemeliyiz. Laleli Taşhan içerisinde yer alan eski eser yapıların yanı sıra ofis kullanımına uygun yeni yapı ve birçok dükkan bulunmaktadır. Özellikle Laleli Camii ve Külliyesi Taşhan ilk olarak göze çarpan unsurlar arasında gösterilebilir. Fatih ilçesinde Laleli Taşhan’da sorunsuz ve sağlıklı bir ziyaret gerçekleştirmek istiyorsanız bold rent a car firmasının ekonomik ve pratik çözüm seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Laleli Taşhan’ın zemin, bodrum ve bir kattan oluştuğunu ve kendisine özgü mimarisiyle birleşen ışık alan avluları ile günümüze ulaşan eski eser yapılar arasında yer aldığı bilinmektedir.

Laleli Taşhan Hakkında

Laleli Camii yanında bulunan Taşhan çarşı günümüzde aktif olarak hizmet vermektedir. Oldukça eski bir tarihe sahip olan Laleli Taşhan’ın 1763 yılında 3.Mustafa tarafından yaptırıldığının altını çizmeliyiz. Öyle ki Katırcıoğlu, Çukurçeşme ve Sipahiler Hanı isimlerine de sahip olan bu çarşının sipahilerin barınması için yapıldığı bilinmektedir. Kereste deposu olarak kullanımı 1980 yıllarına dek uzanan bu hanın küçük tamir ve dükkan işletmelerinin ardından çarşıya dönüşmesi ise uzun sürmemiştir. Belirli oranda restorasyon ve tamir süreci sonucunda da günümüzdeki haline ulaşmıştır. Kara yolu ile ulaşımın kolay olduğu Laleli Taşhan’da eğlenceli vakit geçirebilmek için rent a car araçlarından yararlanabilirsiniz. Küçük avlularda yer alan restoranların iştah açıcı renklerinin yanı sıra büyük avludaki dükkanlara da göz atabilir ve keyifli bir ziyaret süreci yaşayabilirsiniz. 

Laleli Taşhan Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Turizm ve Tarih söz konusu olduğunda Fatih ilçesinin sınırlarını detaylı bir şekilde incelemek gerekecektir. Tarihi Yarımada’nın büyük bir bölümünü kapsayan bu ilçenin içerisinde genellikle Bizans ve Roma imparatorluklarının eserleri bulunmaktadır. Fatih’in iç kesimlerinde yer alan Osmanlı dönemi eserlerinin ihtişamlı ve zarif bir restore sonucunda günümüze ulaştığını eklemeliyiz. Alışveriş, eğlence, turizm, kültür ve sosyal olanakların yoğunlukta bulunduğu Laleli Taşhan’a gitmek için araç kiralama seçeneklerine başvurabilirsiniz. İstanbul’un güzide çarşılarından biri olarak kabul edilen bu hanın hem tarihi doygunluğu, hem de güncel eğlence ve kültür unsurlarından gönül rahatlığı ile faydalanabilirsiniz.