Küçüksu Kasrı

Küçüksu Kasrı

Küçüksu Kasrı

Üsküdar-Beykoz sahil yolu üzerinde yer alan Küçüksu Kasrı Göksu deresi ile Küçüksu Deresi arasında bulunmaktadır. 1856 Yılında inşaatı Nigoğos Balyan tarafından yapılan bu yapının Sultan Abdülmecit’in isteği doğrultusunda yaptırıldığı bilinmektedir. Boğaz kıyılarındaki biniş kasırgalarından biri olarak kabul edilen Küçüksu Kasrı, saray ve padişahı malı dışında inşa edilmiş köşkten büyük binalardır diyebiliriz. Sürekli bir ikamet alanı olmaksızın padişahların dinlenme mekanı olduğu bilinmektedir. Turizm ve kültür tarihi bakımından önemli bir konumda yer alan Küçüksu Kasrı’na ulaşmak için araç kiralama alternatiflerine göz atabilirsiniz.

Küçük Kasrı Tarihçesi

Bilindiği üzere Osmanlı Devleti tarihindeki Lale Devri dönemleri yeniçeri ayaklanmalarıyla kanlı bir şekilde sonuçlanmıştır. Kağıthane bölgesinde yer alan yalı, köşk, saray ve binaların yağmalanması da bu döneme denk gelmektedir. Halk ayaklanmasından ayrı bir misyona sahip bu sürecin bir getirisi olarak eski haline kavuşması ise uzun sürmemiştir. I. Mahmud’un Kağıthane ve çevresindeki bölgelerden ziyade Boğaziçi kıyılarını tercih etmesi hem eğlence, hem de dinlence olarak önemlidir. Küçüksu çevresinin padişahın en fazla sevdiği yer olması da bu bölgeye kasrı yapılmasını beraberinde getirmiştir. Sadrazam Divitdar Mahmed Emin Paşa’nın padişaha yönelttiği proje ve Kasrı fikri yerine getirilmiş ve inşa planları öncelik kazanmıştır.

Yusuf Efendi isimli bir mühendisin Küçüksu’da ahşam bir bina inşa etmesiyle birlikte gelişen proje 1751 yıllarında büyük bir törenle açılarak sonlanmıştır. Terazilerle su getirilmesine ek olarak Kandilli yamaçlarında kuyular kazılmıştır. Havuz ve sebillerde kullanılmak ve kasrın gereksinimini karşılamak için yoğun bir çalışma gerçekleşmiştir. III. Selim dönemine gelindiğinde ise Küçüksu Kasrı sıkı bir onarım ve tamir sürecinden geçmiş ve bir de çeşme yaptırılmıştır. Küçüksu Kasrının tarihteki son onarım ve bakımını ise II. Mahmut yaptırmıştır.

Küçük Kasrıda Gezilecek Yerler

Beykoz’un Küçük Kasrı bölgesinde sorunsuz bir gezi planı kuruyorsanız bold rent a car firması olarak tüm araç gereksinimlerinize karşılık verdiğimizi bilmelisiniz. Aracınızla birlikte Küçük Kasrıda yer alan sanat müzelerine gidebilir, Anadolu Hisarı ve Fatih Camiine uğrayabilirsiniz. Tarihsel bir değer olarak kabul edilen Rumelihisarı’na ek olarak mimari yapıların göz alıcı albenisiyle birlikte şehir turunuzu gerçekleştirebilirsiniz.