Kiralık Araçta Kaza Yaparsanız Yapmanız Gerekenle

Kiralık Araçta Kaza Yaparsanız Yapmanız Gerekenle

Tatilde ihtiyacınız olan son şey bir araba kazası ve özellikle kiralık bir arabada değil. Kiralama şirketi alanından uzaklaşmadan önce, en kötüsü olursa ne yapacağınız konusunda kendinizi bilgilendirin.

Kiralık Araçta Kaza Yaparsanız Atmanız Gereken 6 Adım

Durumu değerlendirmek

İlk olarak, herkesin güvende olduğundan ve kimsenin yaralanmadığından emin olun. Birisi yaralanırsa hemen 112'yi arayın. Gerekirse güvenli bir yere gidin. Olayı bildirmek için polise başvurun.

Kanıt ve bilgi toplayın

Ardından, diğer sürücüler ve yaralı taraflarla iletişim ve sigorta bilgilerini paylaşın. Müdahale eden polis memurundan kaza raporunun bir kopyasını isteyin. Memurun adını, yaka kartı numarasını, iletişim bilgilerini ve kaza vaka numarasını alın. Hasarın ve kaza mahallinin birden fazla fotoğrafını çekmeyi unutmayın.

Kiralama şirketinizi arayın

Kiralamanızla ilgili kazayı bildirmek için şirketin acil durum telefon numarasını kullanın. Şirketin sizden araçla ne yapmanızı istediğini öğrenin - sürülebilirse nereye götürmeniz ve değilse nereye çekmeniz gerektiğini öğrenin. Son olarak müşteri temsilcisinin adını ve telefon numarasını alın, tarih ve saati not edin.

Sigorta sağlayıcınızı arayın

Kişisel otomobil sigortacınız veya kredi kartı şirketiniz aracılığıyla mümkün olan en kısa sürede bir talepte bulunmaya başlayın.

Kiralama şirketi ile bir rapor dosyalayın

Kiralama süresi boyunca araçtan siz sorumlusunuz. Araç sürülebilirse, kiralama ofisine veya şirket ağındaki başka bir yere geri getirin. Araç çalışmıyorsa, kiralama şirketinden, AAA'dan, kredi kartı sağlayıcınızdan veya başka bir sağlayıcıdan yol yardımı isteyin ve arabayı kiralık araba şirketinin bulunduğu yere veya bir otomobil mağazasına çektirin.