İstanbul Moda

İstanbul Moda

Moda

Kadıköy’ün incisi Moda küçük bir semt olmasına karşın merkezi konumu, sosyal ve kültürel olanakları gibi seçenekler göz önünde bulundurulduğunda oldukça önemlidir. Tarihi yarımadanın karşısında bulunan Moda’nın Kurbağalıdere ve Kadıköy’ün merkezi arasında kaldığı bilinmektedir. Kadıköy üzerinden kalkan nostaljik tramvayın üzerinde bulunması da ayrı bir hava katmaktadır. Çay bahçeleri ve dondurmacıları ile meşhur olan Moda’ya alternatif bir kara yolu seçeneği rent a car firma araçlarıyla da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Moda Tarihçesi

Semtin küçüklüğüne oranla oldukça büyük bir tarihe sahip olan Moda, günümüzde çok azı sağlam kalmış birçok köşke ev sahipliği yapmıştır. Özellikle Osmanlı döneminde 19.yüzyıl sonlarına doğru sanatçıların, bilim insanlarının, dönemin önemli politikacıları ve İngiliz ailelerinin yaşam alanı olmuştur. Rivayet ve söylencelerin ışığında Moda isminin o dönemdeki yoğun ilgi ve akımdan kaynaklandığını ve bu sebeple adını taşıdığı belirtilmektedir. 1960 yılına dek kiliseler, köşkler, konaklar ve en fazla iki ya da üç kata sahip bahçeli evler yer almaktaydı. Mimari yapıların korunamamasını, Moda’nın günümüzdeki görünümünü ortaya koyan birbirine bitişik apartmanları göz önünde bulundurulduğunda anlaşılabilir olmaktadır. Sokak aralarındaki şen ve renkli etkinliklerin her ziyaretçiyi memnun edeceği bu şirin semte yolunuz düşerse günün tadını çıkarmaktan başka bir şey yapmamalısınız.

Moda’da Gezilecek Yerler

Moda’da araç kiralama işlemlerine ek olarak belirli bölge ve yerlerde otoparklar bulunmaktadır. Bu sebeple ziyaretiniz öncesinde bu noktaları araştırmalı ve gezinizin planını sekteye uğratmamalısınız. Moda’nın gezilecek birçok önemli mekanı bulunmaktadır. Bunlar arasında; Barış Manço Evi, Moda İskelesi, Moda Deniz Kulübü, Oyun Atölyesi, Balık Lokantaları, Çay Bahçeleri, Saint Joseph Fransız Kilisesi gösterilebilir.

Moda’ya Nasıl Gidilir?

Kadıköy’e gelmenizle birlikte Moda’ya ulaşmak bir hayli kolaydır. Bahariye Caddesinden ya da Mühürdar sahilinden yürüyerek Modaya ulaşmanız mümkündür. Tarihi Kadıköy çarşısı ise diğer önerilerimiz arasındadır. Bold rent a car firmasının Kadıköy iş ve eğlence gezileri için her müşterisine özel araç tahsis ettiği bilinmektedir. Ekonomik ve pratik bir ulaşım sonrasında Moda’ya ulaşabilirsiniz. Son olarak dilerseniz; Moda’nın gözbebeği olan nostaljik moda tramvayının keyfini çıkarabilirsiniz.