Heybeliada

Heybeliada

Heybeliada

Prens adaları kapsamında yer alan Adalar ilçesindeki 5 mahalleden biri olan Heybeliada görkemli bir gezi için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. 5 mahalle arasında tek muhtarlığa sahip olan bu adada Aya Triada Manastırının yanı sıra Bet Yaakov Sinagogu, Heybeliada Deniz Lisesi ve Heybeliada Sanatoryumunu ziyaret edebilirsiniz. Turizm, Kültür ve Tarih üçlüsüne karşılık Heybeliada’nın oldukça önemli bir merkezi konumda yer aldığını söylemeliyiz. Sorunsuz bir ulaşım ve gezi planı için bold rent a car firmasının sunduğu avantajlı fiyatlardan yararlanabilir ve unutamayacağınız bir süreç yaşayabilirsiniz. Heybeliada’nın mimari incelikleri ile büyülenmeye hazırlıklı olmalısınız. Ada içerisinde yer alan deniz manzaralı restoranlara ise kesinlikle uğramalısınız.

Heybeliada Tarihçesi

Yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla tercih ettiği Heybeliada’da yaz kış fark etmeksizin kalabalık bir nüfus döngüsü seyretmektedir. 140 metreye varan dört tepesiyle şahane bir gezi süreci sunan bu adanın Büyükada’dan sonra en büyük ada olduğunu belirtmeliyiz. Araç kiralama alternatiflerinden yararlanarak doğasının güzelliğiyle birlikte tertemiz bir hava solumak için acele edebilirsiniz. Ruhban Papaz Okulu, Sanatoryumu ve Bahriyesi ile de gezinizi taçlandıracağına emin olabilirsiniz. Günümüzde Heybeliada nüfusunun 7 bin civarında olduğunu ve gelen ziyaretçilerle birlikte 50 bini aştığı bilinmektedir.

Heybeliada’da Gezilecek Yerler

Çam Limanı yönünde Sanatoryumun yanı sıra Deniz Kuvvetlerine ait arazilerdeki tarihi eserlere göz atabilirsiniz. Heybeliada’nın fethi öncesinde Adalar bölgesindeki tek Bizans Kilisesi Kamariotissa’dır. Maria Komnena’nın yaptırdığı kabul edilen bu kilisenin köklü bir tarihsel geçmişe sahip olduğu bilinmektedir. Tarik-i Dünya Manastırı, Aya Yorgi Manastırı gibi mekanları da ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda Ortodoks Rum dini kurumlarının hemen yanı başında 1940 yılında yapılmış Beth Yaakov sinagogu da eşsiz bir güzelliğe sahiptir.

Heybeliada’ya Nasıl Gidilir?

İsmet İnönü’nün evinin ( artık müze olarak kullanılan ) bulunduğu Heybeliada’da unutulmaz bir gezi planlıyorsanız rent a car firma araçlarından yararlanabilirsiniz. Heybeliada’da ki, özel restoran ve kafelerin yanı sıra turizm etkinlerini es geçmemelisiniz. Ünlü edebiyatçımız Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın yaşadığı yer olan bu doğa harikası adada ihtiyacınız olan her unsuru bulabileceğinizi düşünüyoruz.