Hangi Zamanlar Lastikler Değişir?

Hangi Zamanlar Lastikler Değişir?

Hangi Zamanlar Lastikler Değişir?

Araçların periyodik bakımlarında lastikler çok büyük önem taşımaktadır. Aracın tüm yükünü taşıyan ve yolculuğunuzu güvenli bir hale getiren lastiklerin düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Hangi zamanlar lastikler değişir, sorusunun çeşitli yanıtları vardır. Çünkü yaz lastiklerinin takılma zamanı, kış lastiklerinin takılma zamanı farklıdır. Aynı zamanda belli bir süreyi dolduran lastiklerin de yenilenmesi gerekmektedir.

Araç sahibinin bu dönemleri yakından takip etmesi, araçları ile güvenli yolculuk yapmak, sürüş konforunu artırmak için önemlidir. Lastikler önemsenmediği veya unutulduğunda ciddi kazalara yol açabilir. Bold Rent A Car firmasından gerek günlük araç kiraladığınızda gerek aylık araç kiralama yaptığınızda araç lastiklerinin değişim zamanı, Bold Rent A Car yetkilileri tarafından yakından takip edilmektedir.

Lastikleri Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Trafik kaza oranlarının azaltılmasında çok büyük önem taşıyan kış lastiklerinin kullanılması, yasal olarak da takılması zorunludur. Bu nedenle araç sahiplerinin kış lastikleri konusunda hassas olması gerekmektedir. Yaz lastiklerine göre daha iyi bir tutuş sağlayan kış lastikleri, yol güvenliğini de artırmaktadır. Bu nedenle 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda ıslak, çamurlu ve karlı zeminlerde kış lastiği kullanılması gerekmektedir.

Yasal düzenleme kapsamında kış lastikleri her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kullanılması zorunludur.

Nisan aylarının gelmesi ile birlikte Aralık ayına kadar yaz lastiklerinin kullanılması gerekir. Bu süre içerisinde kış lastiklerini iyi bir şekilde diğer sezon için muhafaza etmelisiniz. Lastiklerin kullanım ömürleri, bir süre sonra dolmaktadır. Bundan dolayı lastiklerin kullanım senesini de yakından takip etmek gerekir. Kış lastikleri uygun şartlar altında korunduğu takdirde aşınmamış olsalar bile 10 yıllık süreyi doldurduklarında yenilenmeleri gerekmektedir. Düzgün bir bakım ile korunan lastiklerin kullanım ömrü uzamaktadır.

Kış lastiklerinin kullanılmadığı zamanlarda karanlık ve rutubetsiz bir ortamda saklanması gerekir. Bu koşullar oluşmadığında genellikle balkonlarda kış lastikleri muhafaza edilmektedir. Ancak bu durumda kalın, siyah bir naylon ile kış lastikleri muhafaza altına alınıp bu ortamda korunmalıdır. Çünkü nem, güneş gibi dış etkenler kış lastiklerinin aşınmasına ve kullanım süresinin azalmasına neden olmaktadır.