Gece Araba Kullanırken Güvenlik İpuçları

Gece Araba Kullanırken Güvenlik İpuçları

Geceleri araba kullanmak tehlikeli olabilir. Ölümlü kazalar, gündüze kıyasla geceleri üç kat daha fazladır. Birçok sürücü bundan nefret eder çünkü yollardaki loş ışık genellikle daha fazla kazaya neden olur. Farlarınızı yakmak elbette önemlidir, ancak diğer sürücülerin sizi karanlıkta görebilmesini ve sizin de onları görebilmenizi sağlamanın başka yolları da vardır. İster kendi arabanız olsun, ister Downtown Bold Rent a Car’da araba kiralayın , işte geceleri yolda güvende olmanızı sağlayacak bazı ipuçları.

Geceleri Güvenli Sürüş

Gece araç kullanmak, gündüz araç kullanmaktan çok farklıdır. Karanlık olduğu için sadece farlarınızın veya sokak lambalarının aydınlattığını görebilirsiniz. Kazalar daha olasıdır ve daha sonra uzun bir gün olmuşsa direksiyon başında uykuya dalma riski de vardır.

Yapmanız gereken ilk şey, kendinizi biraz da olsa yorgun hissediyorsanız, geceleri araba kullanmaktan kaçınmaktır. Saatler geçtikçe daha da yorulacaksınız, bu nedenle uyku hali tehlikesinin farkında olmak ve sınırlarınızı zorlamaktan kaçınmak önemlidir. Gece sürüşü bir meydan okuma olmak zorunda değildir. Yolda güvende kalmanın ve gideceğiniz yere varmanın yöntemleri var. Bir sonraki sürüşe çıkmadan önce herkesin güvenliğini sağlamak için şu ipuçlarını izleyin:

1. Arabanızın camlarını temizleyin

Geceleri sürüş söz konusu olduğunda görünürlük her şeydir. Arabanızın dışında neler olup bittiğini net bir şekilde görebilmeniz için tüm pencerelerinizden dışarıyı görebilmeniz ve arabanızın aynalarını etkin bir şekilde kullanabilmeniz gerekir. Pencerelerinizi temizlemek, herhangi bir engeli görmenizi sağlar, bu nedenle yola çıkmadan önce tüm pencerelerinizi temiz ve buğu, kar ve buzdan uzak tuttuğunuzdan emin olun.

2. Yayaları fark etmek daha zor

Geceleri yoldan geçen yayalara dikkat edin. Gece geç saatlerde barlardan çıkan insanlar karşıdan karşıya geçerken size gereken ilgiyi göstermiyor olabilir. Yayalar ayrıca, tamamen siyah giyindiklerinde veya gölgelerden dışarı çıktıklarında bile araç sürücülerinin onları gördüğünü varsayma eğilimindedir. Yavaşlayın ve aniden karşıdan karşıya geçiyormuş gibi görünen insanlara dikkat edin.

3. Farlarınızı açın

Geceleri ve yağmurlu, gri havalarda gündüzleri araç kullanırken farlarınızı açtığınızdan emin olun. Bunu yapmak, karşıdan gelen sürücülerin ve yayaların sizi görmesine yardımcı olur. Işıklarınızı karanlıkta otomatik olarak yanacak şekilde ayarlamış olsanız bile, farlarınızı kontrol edin ve gerekirse manuel olarak açın. Yayalara ve diğer sürücülere geleceğinizi bildirin ve beklenmedik bir engelle karşılaşma olasılığınız azalır.

4. Yavaş sürün

Son olarak, yolda dikkatli sürün. Belirli bir zamanda bir yerde olmanız gerekiyorsa, hız yapmak zorunda kalmadan zamanında varmak için kendinize yeterli zaman verin. Önceliğiniz güvenli bir şekilde sürmek; hedef ikincildir. Yola odaklanın ve mümkün olduğunca zaman konusunda endişelenmeyin.