Galata Mevlevihanesi

Galata Mevlevihanesi

Galata Mevlevihanesi

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer alan Galata Mevlevihanesi dini, kültürel ve tarihsel değerleri ile oldukça önemlidir. Günümüzde müze olarak faaliyet gösteren Galata Mevlevihanesi’nin kusursuz bir kültür şöleni sunması kaçınılmazdır. Yerli ve yabancı birçok turist tarafından sıklıkla ziyaret edilen bu mekanın büyük bir titizlikle yapılmış çeşmeleri, şadırvanları, odaları, dergahları, odaları ve bölmeleriyle dikkat çektiğini söylemeliyiz. Beyoğlu’na ulaşım konusunda araç kiralama hizmetlerinden yararlanabilir ve Galata Mevlevihanesi ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Galata Mevlevihanesi Tarihçesi

Galata Mevlevihanesi İskender Paşa tarafından 1491 yılında yaptırılmış ve şehirdeki ilk Mevlevi hane olma özelliği kazanmıştır. 1500’den 1600’lü yıllara dek Halvetlilik tarikatına bağlı bir derslik ve zaviye işlevi görmüştür. Galata Mevlevihanesi’nin ilk şeyhinin Semai Mehmed Dede olduğu bilinmektedir. Çeşitli dönemlerde bakım, onarım ve ekleme sonucunda bir külliye haline gelmiştir. Cumhuriyet sonrasında 25 Ekim 1925 yılında çıkarılan tekke, zaviye ve türbelerin kapatılması kanunu kapsamında faaliyetlerine son verilmiştir. Galata Mevlevihanesi bu dönemde lojman ve ilkokul gibi farklı misyonlarda kullanılmaya devam etmiştir. Birçok girişim sonucunda müzeye dönüştürülen bu yapının 1975 yılında Divan Edebiyatı Müzesi ismiyle ziyaretlere açıldığını söylemeliyiz. Restorasyon çalışmalarının sonraki yıllarda da devam ettiğini ve 2007 yılında yapılan son restore çalışmaları sonrasında 21 Kasım 2011’de Galata Mevlevihanesi Müzesi olarak ziyarete açıldığını eklemeliyiz.

Galata Mevlevihanesi Ve Turizm

Turizm ve kültür kapsamında oldukça değerli bir yere sahip Galata Mevlevihanesi’ne ulaşmak için bold rent a car firmasının araçlarına göz atabilirsiniz. Yaşamınıza renk katacak bir güzellik ve inceliğe sahip Galata Mevlevihanesi Müzesi’nde yer alan tüm detayları inceleyebilirsiniz. İçerisinde yer alan derviş ve semahane odalarını içerisine alan ana yapıda Sebilli ve Türbesi, Halet Efendi Kütüphanesi, Hasan Ağa Çeşmesi, Adile Sultan Şadırvanı, çamaşırhane, hamuşan ve sarnıç yer almaktadır. Birçok ünlü mimar, tarihçi ve sanat tarihçisinin özgün bir değer yaklaşımıyla üzerinde durduğu bu müzenin büyülü atmosferine girmek için acele edebilirsiniz.

Galata Mevlevihanesine Nasıl Gidilir?

Her Pazar günü sema gösterisi düzenlenen Galata Mevlevihanesi’nde farklı dönemlerin eserleri, müzik aletleri ve törenlerine katılabilirsiniz. Beyoğlu Şahkulu Mahallesi üzerinde bulunan Galata Mevlevihanesi’ne rent a car araçlarıyla erişim sağlayabilirsiniz.