Galata Köprüsü

Galata Köprüsü

Galata Köprüsü

Haliç üzerinde yer alan Galata köprüsü, Eminönü’nü Karaköy’le birleştiren köprü olarak da bilinmektedir. 490 metre uzunluğa ve 80 metre kadar açılan bir baskül köprü olan Galata 1994 yılının Aralık ayında hizmete girmiştir. Benzersiz manzarası ve Haliç’teki ihtişamı ile de yerli ve yabancı birçok insanı etkilemektedir. Kültürel, sosyal ve eğlence gezilerinde öncü seçenekler arasında yer alan Galata Köprüsü’ne ulaşmak için rent a car firmalarından destek alabilirsiniz.  

Galata Köprüsü Tarihçesi

Galata köprüsünün yapımına uzanan süreç Bizans döneminden beri tarih boyunca Haliç’in iki yakasını birleştirmek adına yapılan köprülerle köklü bir tarihi kapsamaktadır. Bizans tarihçilerine göre ilk köprü olarak 6.yüzyılda I.Justinianus tarafından yapılan‘’Aghios Khalinikos’’tur. Kesin bir yer saptamaması olmamasına rağmen 12 kemere sahip olduğu tahmin edilen bu taş köprünün Eyüp ve Sütlüce arasında olduğu kabul edilmektedir.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethi sırasında Haliç’e yaptırdığı köprü ise Ayvansaray ve Kasımpaşa arasındadır. Kalın kalasların çakıldığı, demir halkalarla birbirine bağlanmış bu köprünün birçok rivayete konu olduğunu belirtmeliyiz. Nişancı Mehmet Paşa ‘’ köprünün fıçılardan kurulmadığını, kirişlerle birbirine bağlanmış ve demirlenmiş gemilerden oluştuğunu’’ söylemiştir. 1453 yılında İstanbul fethedildiğinde mobil köprü görevinde kullanılan bu köprünün Haliç’in bir tarafından diğerine geçmek için önemli katkıları bulunmuştur.

II. Beyazıt döneminde dünyaca ünlü ressam Leonardo Da Vinci’nin haliç köprüsü tasarımı dikkat çekmektedir. Yaklaşık olarak 240 metre yüksekliğe sahip olan bu köprünün 24 metre kadar genişliği ile yapılması durumunda dünyadaki en ekonomik köprü olacağı söylenmektedir. Padişahın onayını almayan bu tasarım sonrasında 19.yüzyıla dek köprü projesi yapılmamıştır.

Galata Köprüsüne Nasıl Gidilir?

Birçok insanın sıklıkla dile getirdiği sorulardan birisi de galata köprüsüne nasıl gidilir? Olmaktadır. Öncelikle araç kiralama yöntemlerinden yararlanabilir ve sorunsuz bir gezi tasarlayabilirsiniz. İki kültürün birbirine bağlandığı bu köprünün hem panoramik doğa ve deniz manzarası, hem de kültürel ve sanatsal estetizmi tüm beklentilerinize karşılık verecektir. Birçok yönetmen, oymacı, ressam ve edebiyatçıya konu olmuş Galata Köprüsüne gitmek için bold rent a car firmasına ulaşabilir ve gezi sürecinize en uygun araçlarla gönül rahatlığı içerisinde gezebilirsiniz.