Florya Atatürk Deniz Köşkü

Florya Atatürk Deniz Köşkü

Florya Atatürk Deniz Köşkü

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’a her geldiğinde yaz aylarında sıklıkla zaman geçirdiği Florya Atatürk deniz köşkü günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Yerli ve yabancı birçok ziyaretçinin odak noktası olan bu mekanın içerisinde köklü bir tarihsel arka plan bulunmaktadır. Söz konusu ziyaretlerde rent a car ulaşım yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Otopark alanları ve müze çevresindeki kara yolu olanakları göz önünde bulundurulduğunda Florya Atatürk Deniz Köşkünde harika vakit geçirebilirsiniz.

Florya Atatürk Deniz Köşkü Tarihçe

Küçükçekmece ve Yeşilköy arasında bulunan Florya’nın özellikle 19. Yüzyılda pek tercih edilmeyen bir konumda yer aldığını söylemeliyiz. Ancak, Atatürk’ün bu bölgeye olan ilgisi ve yazlık dinlenme ziyaretleri de Florya’yı özel kılmıştır. İstanbul Belediyesinin 1935 yılındaki proje yarışmasını başarıyla kazanan mimar Seyfi Arkan tarafından yaptırılan bu köşkün yazlık konut amacıyla deniz tabanına çakılmış sütunlarla karaya bir köprü yardımı ile bağlandığını eklemeliyiz.

14 Ağustos 1935 yıllarında kullanıma açılan bu köşkün bilimsel ve siyasi toplantılara ev sahipliği ettiğini söylemeliyiz. Atatürk’ün 1936 yılının Haziran ve Temmuz aylarında burada yaşadığını ve Madam Simson’la birlikte İngiliz Kralı VIII. Edward’ı ağırladığının altını çizmek isteriz. Florya Atatürk Deniz Köşküne bold rent a car firması araçlarıyla sorunsuz ve pratik bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz.

Florya Atatürk Deniz Köşkü Nerededir?

Florya Atatürk Deniz Köşkü’nün Bakırköy’e bağlı olan Şenlikköy mahallesi kıyılarında yer aldığını ve kara yolu seyahatlerinde kolay bir rota sağladığını belirtmeliyiz. İstanbul Belediyesi tarafından yapılan bu binanın Atatürk’e armağan edilmesi ve müze içerisinde yer alan estetik, tarihsel ve cumhuriyet dönemine dair her hatıranın ziyaretleriniz için benzersiz bir seçenek olacağını söyleyebiliriz. Şenlikköy mahallesinde gerçekleştireceğiniz bu ziyaret için Araç kiralama yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.

Florya Atatürk Deniz Köşküne Nasıl Gidilir?

Bakırköy’de yer alan Florya Atatürk Deniz Köşkü erken cumhuriyet dönemi mimarisi örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ulaşım imkanının kolaylığı ve müze içeriğinde yer alan tarihi, mimari ve estetizm harikası birçok koleksiyon unsurları göz önünde bulundurulduğunda ziyaret etmemek için hiçbir neden kalmamaktadır.