Eminönü

Eminönü

Eminönü

İstanbul’un köklü tarihi ile en ünlü semti olan Eminönü, Haliç’in batısında Tarihi Yarımada olarak bilinen bölgededir. 2008 yılına dek ilçe belediyesi olan Eminönü sonrasında Fatih ilçesine bağlanmıştır. Merkezi bir konumda yer alan Eminönü İstanbul’un tarihi çekirdeği olarak kabul edilen surlar içerisinde yer almaktadır. Adını ise Osmanlı zamanında Gümrük Eminliği ve Deniz Gümrüğü’nün bu bölgede bulunmasından almıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarıyla birlikte İstanbul’un merkezi ilçesi olarak kabul edilmiştir. Ulaşımın kolay olması da Eminönü ziyaretlerine pozitif ivme katmaktadır. Söz konusu araç kiralama tercihleriyle benzersiz bir gezi planı mümkün olmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Eminönü ilçe olduğu dönemde Adalar’la birlikte İstanbul’da en küçük ilçeler arasındaydı. Bu durum Fatih ilçesine bağlandığında değişiklik kazanmıştır.

Eminönü Tarihçesi

1960’lara kadar ticaret merkezi olarak kullanılan Eminönü’ne bağlı Bahçekapı semti günümüzde birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Eminönü’nün oldukça köklü bir tarihsel geçmiş bulunmaktadır. Osmanlı dönemi de dahil olmak üzere bu bölgenin birçok kez basın merkezi olduğu bilinmektedir. Galata köprüsüne yakınlığı, Boğaziçi ve Anadolu Yakasının bağlandığı şehir hatları vapur iskeleleri Eminönü özel kılan diğer unsurlar arasındadır. Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi de dahil olmak üzere tarihsel arka planı bir hayli dolgun bir semttir.

Eminönü’nde Gezilecek Yerler

Eminönü’nde gezi planı kurmak bir hayli yorucu olmakla birlikte oldukça keyifli bir süreci kapsamaktadır. Fatih iline ulaşım için bold rent a car firmamıza ulaşabilir ve gereksinimlerinizi kolaylıkla sağlayabileceğiniz araçlara sahip olabilirsiniz. Merkezi bir konumda yer alması, otopark alanlarındaki araç kapasiteleri göz önüne alındığında sorunsuz bir gezi sizleri beklemektedir. Peki, Eminönü’nde gezilecek yerler nerelerdir? Kısa bir özet gerekiyorsa eğer; Büyük Postane, Hocapaşa Sokak, Sirkeci Tren Garı, Hocapaşa Dans Tiyatrosu, Balkapı-Unkapanı-Yağkapanı ve Rüstem Paşa Camii gösterilebilir.

Mısır çarşısı Yeni Camii’nin külliyeleri arasında yer alan uzun bir tarihi geçmişe sahip oldukça önemli bir gezi alanıdır. Yerli ve yabancı birçok turistin uğrak mekanı olan bu çarşıda hediyelik eşya dükkanlarının yanı sıra her çeşit baharat bulmak mümkündür. Seramik, deri ve oniks yapımı eşyaların yanı sıra birçok tezgah ve dükkan hizmetlerine devam etmektedir. Rent a car firmalarından kiralanacak bir araçla gönül rahatlığı ile Fatih’e gidebilir ve Eminönü’nün sosyal ve kültürel tüm olanaklarından yararlanabilirsiniz.