Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

İstanbul Beşiktaş’ta yer alan Dolmabahçe Sarayı, İstanbul Boğazı ve Dolmabahçe Caddesi arasında yer almaktadır. Salacak ve Üsküdar’ın karşısında bulunan bu sarayı inşaatı 1843 ile 1856 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. 250.000 metrekarelik bir alanda bulunan Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret etmek için araç kiralama ya da şehir içi toplu ulaşım kullanılabilmektedir. Turizm ve kültür bakımından oldukça değerli olan bu sarayın ülkemizin tarihsel kökenleri ve geçmişi hakkında da çeşitli bilgi ve detayları içerdiğini söylemeliyiz.

Dolmabahçe Sarayı Tarihçesi

Günümüzde Dolmabahçe Sarayı’nın yer aldığı alanda geçmişte farklı birçok kullanıma sahip mekanlar sahne almıştır. Özellikle 400 yıl önce Osmanlı Kaptan-ı Derya gemilerini buraya demirlemiş ve Boğaziçi’nin büyük bir koyu olarak bir süre kullanılmıştır. 17. Yüzyılda bir bataklık haline gelen bu koyda geleneksel denizcilik törenleri de son bulmuştur. Padişahların eğlence ve dinlenme yeri olarak 17.yüzyıl sonrasında doldurulan koyun bir hasbahçeye dönüştürülmesi çok uzun sürmemiştir. Bu bahçelerde yer alan kasırlar ve köşklerin uzun yıllar boyunca ‘’Beşiktaş Sahil Sarayı’’ olarak anılmasına yol açtığı bilinmektedir. Aynı zamanda bahçelerin ve muayede salonunun ulusal ve uluslar arası etkinliklere göre düzenlenmesi mümkün olmuştur. Günümüzde müze içerisinde yer alan kültür ve sanat etkinlikleriyle birlikte 1984 yılından beri Dolmabahçe Sarayı müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Dolmabahçe Sarayı’nda Gezilecek Yerler

600 metre uzunluğuna sahip mermer bir rıhtım üzerine yapılan Dolmabahçe Sarayı, ayrı ayrı birimlerden oluşan ve bahçe tarafı yüksek duvarlarla çevrili bir manzara sunmaktadır. Resim Heykel Müzesi’ne olan uzaklığı 284 metredir. Dolmabahçe Sarayına gezileri için bold rent a car firması olarak birçok avantajlı pratik seçeneklerimiz bulunmaktadır. Özellikle Beşiktaş ve çevresindeki kara yolları ve ulaşım sürecini titiz bir şekilde yerine getireceğimizden emin olabilirsiniz. Dolmabahçe Sarayı’nda yer alan duvar ve kapıların yanı sıra bahçe ve hamam gibi birçok yapıyı da ziyaret edebileceğinizi unutmamalısınız.

Dolmabahçe Sarayı’na Nasıl Gidilir?

Kabataş ve Dolmabahçe Caddesi arasında yapacağınız yolculuklarda rent a car araçlarını kullanabilirsiniz. Dolmabahçe Sarayı’nın ziyaret saatlerini kontrol etmelisiniz. Yerli ve yabancı birçok turistin gözdesi olan bu tarihi yapının sunacağı estetik ve tarihi birçok pozitif artısı olacaktır.