Çemberlitaş Hamamı

Çemberlitaş Hamamı

Çemberlitaş Hamamı

 Tasarımı ve yapısındaki incelikleriyle göz dolduran Çemberlitaş hamamı Divanyolu Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Köklü bir tarihe sahip olan bu hamam Mimar Sinan tarafından 1584 yılında yaptırılmıştır. İlginç bir yapı olmasının turizm ve kültür bakımından büyük bir değer olduğunu belirtmeliyiz. Araç kiralama yöntemlerinden yararlanarak İstanbul’un Çemberlitaş ilçesine ulaşım sağlayabilir ve bu görkemli hamamı ziyaret edebilirsiniz. Hindistan’da bulunan Hamam-E-Qadimi’nin Çemberlitaş hamamı tarzında inşa ettirilmesi de ne denli değerli bir dekorasyon ve mimari dokunuşlara sahip olduğunu kanıtlamaktadır.

Çemberlitaş Hamamı Tarihçesi

Birbirine bitişik ikiz hamam olarak planlanan bir yapıya sahip Çemberlitaş’ın erkekler bölümünün giriş kısmının Vezirhanı Caddesi üzerine denk gelmesi ve dışarıda yükselen zemin sebebiyle çukurda kaldığı bilinmektedir. Günümüzde Çemberlitaş Hamamı çevresinde yer alan estetizm yoksunu bina ve dükkanların bu yapının dış görünümüne ket vurduğunu söyleyebiliriz. Sultan Mahmut Türbesi tarafında bulunan kadınlar bölümünün giriş kısmı ise Divanyolu’na sarkan köşe kesildiği için oldukça tuhaf bir görünüme kavuşmuştur. Çemberlitaş hamamında soyunma yeri kubbelerinin üstünde aydınlık fener oldukça göz kamaştırıcıdır. Osmanlı dönemi Türk mimarisi adına en değerli eserlerden biri olarak kabul edilen Çemberlitaş Hamamı, özellikle 1972 yılında yapılan restorasyon çalışmalarının yanı sıra ilk olarak 1868’te bir bölümünün kesilmesi, daha sonra ise çevresini saran zevksiz ve çirkin dükkan ve binalar dolayısıyla hak ettiği değere kavuşamamıştır.

Çemberlitaş Hamamı Ve Turizm

38 kurnası olan Çemberlitaş hamamı kubbesinin altında çok yüze sahip oldukça büyük bir göbek taşı yer almaktadır. Sıcaklık kısımlarının kubbelerinde yer alan küçük deliklerle aydınlandığı bilinmektedir. Cam fanuslar ile kapatılan bu delikler titiz ve estetik bir yapının tüm ihtişamını ortaya koymaktadır. Mimar Sinan’ın son dönem eserleri arasında kabul edilen Çemberlitaş hamamı, ünlü mimarımızın sadelikle, estetik, zarif ve dingin bir bakış açısıyla oluşturduğu benzersiz bir eserdir. Çemberlitaş hamamının günümüzde birçok basın kuruluşunun yanı sıra yönetmenler, fotoğrafçılar, sanat tarihçileri, üniversiteler ve yabancı araştırmacılara konu olduğunu söylemeliyiz. İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan bu şahane yapıya ulaşmak için bold rent a car firmasından destek alabilir ve ihtiyacınız olan araçla ziyaretinizi bir an önce gerçekleştirebilirsiniz.