Burgazada

Burgazada

Burgazada

Adalar ilçesinin bir mahallesi olan Burgazada, İstanbul’un Prens Adaları’nın üçüncü büyük yerleşim yeridir. 2 metre genişliğe sahip olmasıyla birlikte yuvarlak bir biçime sahiptir. Burgazada’da 2003 yılında çıkan yangında büyük hasar gören kızılçam ormanları büyülü atmosferiyle göz doldurmaktadır. Özellikle Bayrak Tepe’nin yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edildiği bilinmektedir. Tarihsel olarak önemli bir konuma sahip Burgazada’nın ülkemizin en büyük öykücülerinden olan Sait Faik Abasıyanık’la yakın bir ilişkisi bulunmaktadır. Evliya Çelebi’nin notlarına konu olması da ekstra bir ilgi gerektirmektedir. Burgazada’da araç kiralama ile birçok bölge ve yapıyı ziyaret edebilirsiniz.

Burgazada Tarihçesi

Yunanca burç ve kale anlamı taşıyan Prygos (Burgaz) adasına Büyük İskender döneminde bir general olan Demetrios’un babası Antigone tarafından oldukça büyük bir kale inşa edilmiştir. Tarihsel kaynaklarda belirtilen bir diğer söylem ise Ortodoks kilisesinde saygıdeğer bir konumda yer alan patrik Metodios’un bu adada İkonakırıcılar tarafından yedi yıllık bir hapis hayatı yaşadığıdır. Günümüzde belirtilen mahzen üzerinde Avios İoannis Kilisesi yer almaktadır. Evliya Çelebi’nin yazılarından aktarıldığına göre Burgazada’da o dönem çoğunlukla Rumlar ve az sayıda da Ermeni ve Yahudiler yaşamaktaydı. Burgazada’da yapacağınız geziler için rent a car firmalarından araç kiralayabilir ve minimum 1 kilometre genişliğindeki boğaz ile Heybeliada’yı birbirinden ayıran bu şahane yerde keyifli zaman geçirebilirsiniz. Sait Faik Abasıyanık’ın bir süre yaşadığı yer olan Burgazada’da Sait Faik Müzesi ve kaldığı ev bulunmaktadır.

Burgazada’da Gezilecek Yerler

Kaşık Adası ve Heybeliada’yı manzaralı bir bakış açısından seyretmek istiyorsanız Burgazada tüm beklentilerinize karşılık verecektir. Bu adamının zarif ahşap köşklerinin yanı sıra sahilleri ve çam ormanlarıyla büyük beğeni topladığını söylemeliyiz. İskelede vapurdan inmenizle birlikte Burgazada’nın eski plajına sahil yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz. Doğu tarafında yer alan ve ucunda fener olan burunla karşılaşmanız içten bile olmayacaktır. Bayrak Tepe’nin 176 metre yükseklikte temiz havası ve onulmaz manzarası ile tüm gezi planınıza pozitif ivme kazandıracağını düşünüyoruz. Son olarak Burgazada’da ayrıca Türkiye’nin en eski sanatoryumlarından biri olan Burgaz Ada Sanatoryumu bulunmaktadır.