Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı

Üsküdar’da yer alan Beylerbeyi Sarayı Sultan Abdülaziz tarafından 1861 yılında Sarkis Balyan’a yaptırılmıştır. İstanbul’un güzide turizm ve kültür mekanlarından biri olmasının yanı sıra mimari yapısı ve tarihsel kökeni de göz önüne alındığında mutlaka ziyaret edilmesi gerekmektedir. Yerli ve yabancı birçok turist için eşsiz bir fırsat olacak Beylerbeyi Sarayı’nda benzersiz bir gezi sizleri bekleyecektir. Ulaşım konusunda rent a car firmalarından yardım alabilir ve sorunsuz bir süreç yaşayabilirsiniz.

Beylerbeyi Sarayı Tarihçesi

Beylerbeyi Sarayı’nın yer aldığı konum önemli bir tarihsel geçmişe sahiptir. Yerleşim alanı olarak Bizans dönemine dek uzanan bu sarayda o dönem İstavroz Bahçeleri olarak bilinen koruluk yer almaktaydı. II. Konstantinos’un diktirdiği büyük haç dolayısıyla İstavroz isminin geçerli olduğu bilinmektedir. Birçok tarihçinin bu bölgede Bizans dönemine ait ayazma ve kilise üzerinde detaylı bir araştırma gerçekleştirdiğini söylemeliyiz. Osmanlı İmparatorluğu sürecinde ise II. Selim’in kızı Gevher Sultan’ın ilk kez saray olarak kullanılmasına ev sahipliği yapmıştır. IV. Murad’ın Beylerbeyi Sarayı’nda dünyaya gelmesinin yanı sıra padişahların hasbahçesi olarak da uzun yıllar boyunca kullanılmıştır.

Beylerbeyi Sarayı’nda yer alan yapıların III. Mustafa döneminde yıktırılıp halka satılması sonrasında II. Mahmud tarafından geri alınarak Ahşap Saray yapımı mümkün olmuştur. 1851 yılında ortaya çıkan yangın sonucunda yapının birçok bölümü yanmıştır. Beylerbeyi Sarayı’nın mimarı Sarkis Balyan’dır. Kardeşi Agop Balyan ise hassa mimarıdır. Günümüzde kültür ve turizm bakımından önemli bir konumda yer alan Beylerbeyi Sarayı’na araç kiralama işlemleriniz sonrasında kolaylıkla erişebilirsiniz.

Beylerbeyi Sarayı’nda Gezilecek Yerler

1909 senesinde Vedat Tek tarafından onarımı yapılan Beylerbeyi Sarayı’na Cumhuriyet döneminde gereken ilgi gösterilmemekle birlikte Boğaziçi Köprüsünün yapısı ile olan uyumsuzluğu da sarayın ihtişamını etkilemiştir. Pazartesi ve Perşembe günleri dışında ziyaretçilerine açık olan bu müzede ilgi çekici birçok kültür referansı bulunmaktadır. Paris’te yapıldığı bilinen tunç hayvan heykellerinin yanı sıra denize paralel bahçesi, havuzu ve rıhtım süresince devam eden süslü duvarlarıyla görkemli bir gezi sunmaktadır. İstanbul’un Üsküdar ilçesinin Beylerbeyi semtinde yer alan bu tarihi saraya yapacağınız ziyaretlerde bold rent a car firması olarak yanınızda olduğumuzu bilmelisiniz.