Bazı Ülkeler Sağdan Bazıları Neden Soldan Gidiyor?

Bazı Ülkeler Sağdan Bazıları Neden Soldan Gidiyor?

Harika bir tatil mi planlıyorsunuz? Yola çıkmadan önce, insanların yol trafiğinin hangi tarafında gittiğini anladığınızdan emin olun. Genel bir kural olarak, İngiltere ve Yeni Zelanda ve Avustralya gibi eski İngiliz kolonileri solda, ABD, Latin Amerika ve Avrupa ise sağda. Asya karışık bir çanta: Çin ve Filipinler sağ elini kullanıyor, ancak Japonya'da arabalar soldan gidiyor.

Bu ayrımların gerekçesinin tarihsel olduğunu biliyor musunuz? Eskiden, İngiliz atlı biniciler yolun sol tarafında binerlerdi, böylece yoldan geçenlere selam sunmak için sağ kollarını serbest bırakabilirler veya gerekirse kılıçlarını çekebilirlerdi. Öte yandan, ABD'li takımcılar, diğer atları kırbaçlamak için sağ ellerini serbest bırakabilmek için vagon sürerken sol eldeki ata otururlardı. Çarpışmalardan kaçınmak ve diğer araçların geçen tekerleklerini fark etmek için sağdan sürmeye karar verdiler.

Kıtaya göre soldan sürüş yapan ülkelere genel bir bakış:

Okyanusya: Avustralya ve bağımlı bölgeler, Cook Adaları, Fiji, Kiribati, Yeni Zelanda, Nauru, Niue, Norfolk Adası, Papua Yeni Gine, Pitcairn Adaları, Solomon Adaları, Tokelau, Tonga, Tuvalu.

Avrupa: Büyük Britanya ve bağımlılıklar (Kanal Adaları, Man Adası), Kıbrıs, İrlanda, Malta.

Afrika: Botsvana, Kenya, Lesotho, Malawi, Mozambik, Namibya, Güney Afrika, Svaziland, Tanzanya, Uganda, Zambiya ve Zimbabve. (Afrika dışında :) Mauritius, Saint Helena, Seyşeller.

Asya: Bangladeş, Butan, Brunei, Doğu Timor, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, Japonya, Malezya, Maldivler, Nepal, Pakistan, Singapur, Sri Lanka, Tayland.

Karayipler: Anguilla, Antigua ve Barbuda, Bahamalar, Barbados, Cayman Adaları, Dominika, Grenada, Jamaika, Montserrat, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Trinidad ve Tobago, Turks ve Caicos Adaları, İngiliz Virgin Ada, ABD Virjin Adaları.

Lütfen dünya ülkelerinin yaklaşık üçte birinin vatandaşların yolun sol tarafında araç kullanmasını istediğini, geri kalanının ise sağ taraftaki trafik kurallarına uyduğunu unutmayın.