Bağdat Caddesi

Bağdat Caddesi

Bağdat Caddesi

İstanbul’un Kadıköy İlçesinde bulunan Bağdat caddesi, Kızıltoprak’tan Maltepe sınırlarındaki Cevizli’ye uzanan oldukça ünlü bir caddedir. Köklü bir tarihe sahip olan bu caddenin yerli ve yabancı birçok insan tarafından ziyaret edildiği bilinmektedir. Kadıköy trafiğinin merkezi konumunda yer alması da kilit bir Bağdat Caddesini önemli kılmaktadır. Otopark alanlarının birçok noktada hizmet vermesi dolayısıyla araç kiralama işlemleri sonrasında yapacağınız iş ve eğlence gezilerinde herhangi bir problem yaşanmayacaktır.

Bağdat Caddesi Tarihçesi

İstanbul fethi öncesinde Osmanlı imparatorluğu döneminde; Anadolu’yu Bizans’a bağlayan bir yol olarak ordu ve ticaret kervanları olarak kullanılmıştır. Bağdat caddesi kültürel, ticari ve sosyal bir yol bağlantısı olarak uzun yıllar hizmet vermiştir. Osmanlı’nın İstanbul’u fethetmesi ile birlikte Anadolu seferleri ve hazırlıkları Haydarpaşa Çayırı’nda yapılmıştır. Osmanlı için oldukça önemli bir cadde olması da köklü bir tarihle bağdaşmaktadır.

Bağdat Caddesinde Gezilecek Yerler

Trafiğinin Bostancı’dan Kadıköy’E doğru aktığı bilinen Bağdat caddesi günümüzde tek yönlü olarak kullanılmaktadır. Kızıltoprak BP petrol istasyonuna dek devam eden tek yön bariyerlerle birlikte çift yön olmaktadır. Uzun yıllar ortada yer alan tercihli şerit, Kadıköy Belediyesi tarafından kaldırılmış ve yol her iki yöne doğru genişletilerek kullanıma sunulmuştur. Bağdat caddesinde rent a car araçlarınızla sorunsuz bir ulaşım sağlayabilir ve otopark alanlarından yararlanabilirsiniz.

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün şampiyonluk kutlamalarında ya da yürüyüşlerinde de kullanılan Bağdat caddesi, Kadıköy Belediyesinin düzenlemesiyle birlikte yaya kaldırımları genişletilerek daha kullanışlı bir konuma sokulmuştur. Kadıköy’ün birçok bölgesine ulaşım imkanında büyük kolaylık sağlayan bu caddenin Kadıköy’ün sembolleri arasında yer alması doğal karşılanmalıdır.

Bağdat Caddesine Nasıl Gidilir?

Bağdat caddesine ulaşım rahatlığı otobüs, taksi ve dolmuşun yanı sıra bold rent a car firmasından kiralayabileceğiniz bir araçla da mümkün olmaktadır. Hafta sonları yoğun bir trafiğin olduğu bu caddenin Bostancı-Kadıköy istikametinde devam ettiği bilinmektedir. Kadıköy’ün merkezi caddelerinden biri olan Bağdat Caddesi, Fenerbahçe Spor Kulübünün resmi olmasa da popüler yürüyüş alanları arasında öne çıkan bu caddenin şampiyonluk ve benzeri durumlarda kalabalık bir insan güruhuyla dolup taştığını eklememiz gerekiyor.