Ayasofya

Ayasofya

Ayasofya

İstanbul’un tarihi müzeleri arasında en ünlüsü olan Ayasofya, Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından 532 ile 537 yılları arasında inşa ettirdiği bazilika planlı bir patrik katedralidir. 1453 İstanbul’un fethi sonrasında Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülen Ayasofya, 1935 yılından beri müze olarak kullanılmaktadır. Mimarlık tarihinde önemli dönüm noktaları arasında kabul edilen bu yapının merkezi planı birleştiren kubbeli bazilika işlevine sahip bir yapı olmasının yanı sıra taşıyıcı sistem özellikleri ve kubbe geçişiyle de oldukça dikkat çekicidir. Turizm ve kültür bakımından Türkiye için onulmaz bir değer olan Ayasofya, yerli ve yabancı birçok turistin sıklıkla ziyaret ettiği bir yapıdır. Ayasofya’ya ulaşım için rent a car araçlarıyla benzersiz bir gezi planı oluşturabilirsiniz.

Ayasofya Tarihçesi

Mimarlık ve sanat tarihi açısından oldukça önemli bir unsur olan Ayasofya 15 yüzyıldır ayakta duran görkemli bir yapı olarak kendisini göstermektedir. Büyük kubbesi sebebiyle Bizans mimarisinin simgesi olmasına ek olarak Ayasofya’yı diğer katedrallerden ayıran belli başlı değişiklikler mevcuttur. Bunlar arasında;

  • Dünyanın en hızlı inşa edilmiş (5 yıl) katedrali olması,
  • Kubbesinin çapı bakımından dünyanın dördüncü büyük kubbesi kabul edilmesi,
  • Dünya tarihinde 15 yüzyıl ile en fazla ibaret yeri olmuş yapılar arasında yer alması,
  • Dünyanın en eski katedrali olması gösterilebilir.

Ayasofya’da Gezilecek Yerler

Ayasofya ziyaretleriniz öncesinde ekonomik ve pratik çözümler sunan bold rent a car firmasından destek alabilir ve sorunsuz bir seyahat sürecinin içerisine girebilirsiniz. Görkemli mimarisi, sanatsal önemi, kültürel, dini ve tarihi değeri göz önünde bulundurulduğunda unutamayacağınız bir deneyim sizleri beklemektedir. Ayasofya Müzesinin dış mekanında Osmanlı padişahlarının türbelerinin yanı sıra sebiller, muvakkithaneler, şadırvanlar, sıbyan mektebiler, imarethaneler, hazine binası, payandalar ve minareler bulunmaktadır. İç mekanda yer alan Çiniler, Hat Levhalar, Mozaikler, eşsiz bir kubbe, Müezzin ve Hünkar Mahfilleri, Dilek Sütunu, Maksureler, Sultan 1.Mahmud Kütüphanesi, Viking Yazısı, Komutan Henricus Dandolu’nun Mezar taşı ve Ayasofya kapıları kusursuz bir ziyaret sunmaktadır.

Ayasofya’da ve çevresinde yer alan İbrahim Paşa Sarayı, Sultan Ahmet Meydanı, Alman Çeşmesi, Soğukçeşme Sokağı, Aya İrini, Milyon Taşı, Firuz Ağa Camii, Yerebatan Sarnıcı ve Edebiyat Kıraathanesini de görmeli ve gezi sürecinize dahil etmelisiniz.  Fatih ilçesinin Sultanahmet semtinde yer alan Ayasofya ziyareti için araç kiralama ya da benzer ulaşım seçeneklerine göz atabilirsiniz.