Araç Kiralamak İçin Yaş Sınırı

Araç Kiralamak İçin Yaş Sınırı

Araç Kiralamak İçin Yaş Sınırı

Konforlu bir tatil, rahat bir seyahat ve birçok sebepten ötürü araç kiralamayı tercih edebilirsiniz. Tabi kiralama işlemi için gereken şartlar içinde yaş sınırı da bulunmaktadır. Öncelikle ehliyete sahip olmalısınız ki araç kiralayabilesiniz. Ehliyet almak için ise 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Genel olarak araç kiralamak için yaş sınırı 21 yaş ve üstüdür. Kiralamak istediğiniz araca göre de bu sınır değişmektedir.

Araç Kiralamasında Yaşa Göre Değişen Araç Tipleri

Arabayı kullanacak kişiler için sadece bazı araçlar 21 yaş şartı koymaktadır. Diğer araçlara baktığımız zaman bu yaşlar; orta ve üst sınıf bir araç için 25 yaş , lüks ve daha konforlu araçlar için ise en az 28 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. İlk kez araba kiralayacak kişiler bu şartları göz önüne almalıdırlar.

Araç Kiralamada Yaş Sınırını

Araç kiralamak için yaş sınırı ve ehliyetin olup olmaması çok önemli bir husustur.

Neden önemli olduğuna bakacak olursak;

Sigorta ve kasko açısından önemi vardır.

Deneyimler çok önemlidir.

Yaşa göre kiralayabildiğiniz araç için ücret ödersiniz.

19 yaşında ve bir yıldır ehliyet sahibi olanlar genç sürücü kategorisinden bu işlemi yapabilir.

Bazı firmalar genç sürücülere de araç kiralayabilmektedir.

İleri yaşlı sürücülerin araç kullanma tecrübeleri çok daha fazladır.

Yukarıda belirttiğimiz bazı özellik ve tavsiyeler yaş sınırında etkilidir. Uyduğumuz halde sorunsuz araç kiralayabiliriz.

Mantıklı Araç Kiralama

Araçları uygun fiyata kiralamak ve istediğiniz arabayı kiralamak için aracın özellikleri de önemlidir. Yaşınız yetmediği için ekstra lüks arabaları kiralayamayabilirsiniz. Her insan ulaşım konusunda araç kiralamayı bütçesine göre tercih etmektedir.

Araç Kiralamada İleri yaşın Avantajları Var Mıdır?

Araç kiralamada avantajlı olma gibi bir durum yoktur. Sadece ileri yaş deneyimlerinizin daha fazla olduğunu gösterir. Bu da kendiniz için önemlidir. Tüm bu yaş sınırları ve bazı şartlar dahilinde seçtiğiniz araçları kiralayabilirsiniz. Öğrenciyseniz veya henüz araba sahibi değilseniz kiraladığınız araçlarla key