Araç Kiralamada Vergi Avantajları

Araç Kiralamada Vergi Avantajları

Araç Kiralama firmaları şirketlere çeşitli avantajlar sunmaktadır.Bu avantajların şirketlerin mali değerleri açısından sağladığı en önemli avanyaj tabiki Vergi avantajıdır.7194 sayılı Kanunla binek otomobillere şirketler  için bazı kısıtlamalar getirilmiş olup 1 OCAK 2020 tarihi itibari ile  yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Düzenleme muhasebe kayıtlarının  daha karışık bir hal almasına neden olmuştur.

VERGİ AÇISINDAN ARAÇ KİRALAMAK MI-SATIN ALMAK MI?

Vergi mükellefleri için araç kiralamak mı- satın almak mı sorusuna birlikte cevap arayalım,

Araç satın almak şirketler için özellikle muhasebel anlamda çok karışık bir hesaplama gerektiriyor.Şirketler 5.500 TL’lik olan binek araçların lastik.MTV,bakım-onarım  ve amortisman gibi giderlerin tamamını gider olarak gösterebilirken.Satın aldıkları özmal binek araçların  lastik.bakım-onarım ve amartisman gibi kalemlerinin sadece %70’ini giderleştirebiliyor.Motorlu Taşıtlar Vergisi gibi kalemleri giderleştiremiyor.Gelir mükellefleri satın aldıkları öz mal aracın sadece amortisman değerinin sadece %20’lik kısmını gider olarak gösterebilirken,Kiralama yaptığı aracın 01.01.2021 tarihi itibari ile 6.000 TL’lik kısmını gider olarak gösterebilmektedir.Bu tutarda yıllık 72.000 TL yapmaktadır.Bu tutarın yıllık olarak hesaplanması bile şirketlerin araç kiralaması konusunda fiyat olarak çok  avantajlı olduğunu göstermektedir.

ŞİRKETLER İÇİN ARAÇ KİRALAMANIN DİĞER AVANTAJLARI;

*Şirketler sıfır araç satın aldıklarında,araçlarını yenilemek istediklerinde satın aldıkları araç 2. El olarak değerlendirilir ve mali defterde vergi farkı ödemek zorunda kalırlar,üstelik  araçları değer kaybetmiş olur.Araç kiralamasında değer kaybı ve herhangi bir vergi farkı şirkete  yansıtılamaz.Maliyet açısından ciddi  olanak  sağlamış olacaktır.

*KDV indirimi;Şirketler araç satın aldıklarında KDV kullanımı söz konusu olamaz fakat araç kiralamasında ,Kiralama faturalarının KDV’sinin tamamını gider olarak kullanabilirler.

*Yıllık Bilonçoda Güçlülük;Araç satın aldığınızda mali borçlarınız içinde görüneceğinden bilonçonuz borç anlamında zayıf olur fakat Kiralama yaptığınız takdirde mali bilançonuzda görünmeyeceği için ,bilonçonuzda borçlanma ile ilgili hiçbir sorun yaşamazsınız ve bilonçonuz çok güçlü görünür.

*Muhasebe kayıtları;Kiraladığınız araç sizin varlığınız olarak görünmez ve şirket varlıklarına eklenmediği için muhasebe kayıtlarında kolaylık sağlar.

*Aylık  ödeme kolaylığı;Satın alacağınız araçta toplu olarak  tek seferde nakit çıkışı yapmak zorunda kalırsınz fakat araç  kiralamalarınızda aylık minimum ödemeler yaparsınız buda ödeme kolaylığı sağlar.Aracı ne kadar kullanacaksanız o kadar para ödemiş olursunuz.

*Vergiler ve Zaman tasarrufu;Satın aldığınız araçlarda MTV ödemelerini aracın bütün rutin bakımlarını şirket olarak takip etmek ve yaptırmak zorunda kalırsınız.Bu tip ilave harcamalar şirkette gider olarak gösterilemez fakat kiralamalarda bütün bu hizmetler Kiralama şirketleri tarafından yapılmaktadır.Size düzenlenen faturalar bütün vergiler ve bakımların toplam tutarı üzerinden düzenlendiği için MTV-araç-bakım gibi bedellerde KDV konusunda vergiden düşeceği anlamına gelmektedir.

Vergiler ve kullanım açısından araç satın almak değilde ihtiyacınıza göre uzun ve kısa vadeli araç kiralamak vergi mükellefleri için avantajlı bir işlemdir.Kiralama sektörünün hızla büyümekte ve  gelişmekte olduğu bu dönemde sizlerde araç kiralayarak bu avantajı fırsata dönüştürebilirsiniz.Sektörün ve Kurumsal Kiralama firmalarının başında yer alan Bold Rent a Car olarak sizlere avantaj  sunmak ve çözüm üretmek için fırsatlar sunmaktayız.