Araba Işıkları Hakkında Kısa Bir Kılavuz

Araba Işıkları Hakkında Kısa Bir Kılavuz

Güvenliğiniz için belirli trafik kurallarından temel sürüş ve araç bilginize kadar kontrol edilmeli ve onaylanmalıdır. Başlangıç olarak, bir aracın çeşitli parçalarını iyice anlamalısınız. Aracın gözleri olan araba farları, çok amaçlı olarak farklı formlarda bulunan en belirgin unsurdur. Yollarda güvenli sürüş sağlamak için her araba ışığının doğru anlamını ve kullanımını bilmek önemlidir. Aşağıdakiler, farklı araba farları türleridir:

Gündüz Işığı

Bu ışıklar tüm araba modellerinde bulunmaz ve tamamlayıcı olabilir. Arabayı çalıştırdığınızda bu ışıklar otomatik olarak yanabilir. Bu araba ışığının temel amacı, diğer sürücülerin aracınızı görmelerine yardımcı olmak için mevcut ışıkları desteklemektir. Bu, özellikle gece saatlerinde herhangi bir aksilikten kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Ana Farlar

Bu ışıklar olmadan asla bir araç bulamayabilirsiniz. Düşük ışık terimiyle de bilinen farlar, her aracın temel bir parçasıdır. İleriyi net görmenize yardımcı olmak için gece saatlerinde yanar. Nispeten yüksek güçte olduğundan, bu ışıklar daha fazla güç tüketme eğilimindedir ve pilinizi tüketebilir. Görmenin çok bozulduğu sisli havalarda da faydalıdır.

Uzun Farlar

Bu, görüşünüzü netleştirmek için farlarla birlikte çalışan önemli bir destekleyici ışık çiftidir. Ancak uzun huzmeli farların kullanımı, yoldaki tüm diğer sürücüler aracınızdan en az 200 metre uzaktayken dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Kötü hava koşullarında uzun huzme kullanmaktan kaçının, çünkü öndeki arabaların farkına varmazsınız ve yansıyan ışınlar onların görüşlerini bozar.

Sis lambası

Adından da anlaşılacağı gibi, bu ışıklar sis, sis ve yağmur gibi kötü hava koşulları nedeniyle görüşünüzün tamamen bozulduğu durumlarda kullanılmak içindir. Sis farları, öndeki yolun netliğini artırmak için geniş açılı ışık huzmeleri yayan aracın hem önünde hem de arkasında bulunur. Arkadaki araçların aracınızı görebilmesi ve buna göre hareket edebilmesi için arka lambaların yanması gerekir. Sis farlarının normal zamanlarda asla kullanılmaması gerektiğine dikkat etmek önemlidir.