Acemi Sürücülerde Bulunan Yaygın Sürüş Hataları

Acemi Sürücülerde Bulunan Yaygın Sürüş Hataları

Yol Öfkesi

Yüksek hızlı şeritler ve düzgün yollar, genellikle hızlı sürücüler için cazip olabilir. Bununla birlikte, hızlı şeritlerde arabaların arkasını kapatmak veya sürünerek gitmek gibi can sıkıcı sürüş uygulamalarıyla karşılaşmak sizi öfkelendirebilir. Genellikle, özellikle yeni başlayanları, hızlanarak veya harekete geçerek yol öfkesini tetikler. Bu, mantıklı bir zihinle hareketlerinizi basitçe izlemekten kaçınabilecek büyük bir sürüş hatasıdır. Ayrıca, aşırı hız genellikle sürücülerin ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalmasına neden olur.

Gözlerini Yoldan Almak

Çeşitli lüks olanaklara ve diğer eğlenceli kullanışlı cihazlara sahip araçların tanıtılmasıyla, dikkati dağılmış sürüş yaygın bir sorun haline geldi. Sadece herkesin güvenliğini riske atmakla kalmaz, aynı zamanda ağır bir para cezasına da mal olabilir. Örneğin, sürüş sırasında cep telefonu kullanmak size 800 AED para cezası ve ehliyetinizde dört siyah nokta kazandırabilir.

Dönüş Sinyallerini Unutmak

Kuralların ve araba talimatlarının sayısı yeni ve ezberlenmesi zor olabileceğinden, ilk sürücüler genellikle şerit değiştirirken diğer sürücülere sinyal vermeyi unutur. Bu, yoldaki diğerlerinin kafasını karıştırabilir ve böylece onların ve sizin sürüş akışınızı bozabilir. Bazı durumlarda, sürücüler sinyalleri açmadan aceleyle şerit değiştirebilir ve bu da küçük veya büyük bir kazaya neden olabilir.

Yargı Eksikliği

Sürüş eylemi, sürücünün araçlarının konumunu belirlemesi için birçok kritik becerinin yanı sıra pratik gerektirir. Bu, hem yolda sürüş hem de park etme sırasında geçerlidir. İlk aşamada, çoğu sürücü mesafeyi doğru bir şekilde değerlendiremez, bu da park etme hatalarına veya arkaya geçme gibi ciddi ihlallere yol açar. Doğru sürüş kararları vermek için düzenli uygulama ve ayrıntılara dikkat gerektirir.

Eksik Yol İşaretleri

Eğitmeniniz sürüş dersleriniz sırasında sizi uzun yol işaretleri listesine götürse de, gerçek bir sürüş dersi sırasında bunları kaçırmanız sık görülen bir durumdur. Yollarda karşılaşabileceğiniz 'dur' veya 'dikkat' gibi yaşamsal işaretlere gereken önemi vererek istenmeyen suçlardan ve kazalardan kaçınmak her zaman akıllıca olacaktır. Otobüsler ve taksiler için özel şeritler tahsis edildiğinden, cezalardan kaçınmak ve kolay hareket etmelerini sağlamak için sürüş sırasında bunlara dikkat etmek son derece önemlidir.