İlk Kez Araba Kiralayacaklar İçin Öneriler

İlk Kez Araba Kiralayacaklar İçin Öneriler

İlk kez araba kiralamak stresli gelebilir ancak ne yapmanız gerektiğini takip ettiğinizde endişelenecek bir şey yoktur.

İşte olası sorularınızın cevapları! Bold rent a car ile kusursuz bir deneyim için sadece en iyi fırsatları bulmanızda değil, aynı zamanda arabanızın teslim alınması ve bırakılması sırasında da size yardımcı olmak istiyoruz.

 

Sigorta

En yaygın ekstra maliyetlerden biri sigorta. Genelde tüm kiralık araçlar kaskolu, fakat küçük bir yerden kiralıyorsanız bunu da kontrol etmenizde yarar var. Hırsızlık sigortası, kaza sigortası, lastik-cam-far sigortası, 3. Şahıslara karşı sorumluluk sigortası gibi günlük belli bir rakam ödeyerek ihmalin sizden kaynaklı olmadığı durumlarda araçta oluşabilecek hasarlardan sorumlu olmayabiliyorsunuz.

Yakıt Masrafları

Genelde araçlar tam depo olarak teslim ediliyor. Fakat burada alternatif seçenekler olabiliyor, kullandığınız kadar ödeme veya yakıt kartları gibi. Burada kullanmadığınız benzin için bir geri ödeme olmadığını hatırlatalım. Yani yakıtı daha hesaplı alabileceğiniz yerler olduğunu düşünüyorsanız aracı boş almak da iyi bir seçenek olabilir. Genel kural aldığınız şekilde teslim etmektir. Fazla yakıt için iade yapılmaz.

Aracı Bırakma Masrafları

Aracı kiraladığınız yerden farklı bir yere bırakmak isterseniz bir ekstra ödemeniz gerekebilir. Bu ücret genelde mesafeye ve lokasyona göre değişebilir.

24 Saat Sınırı

Bu konuyu otel gibi düşünün. Çıkışı geciktirirseniz kalmadığınız günü de ödersiniz. Eğer aracınızı Cuma günü kiralamışsanız, teslim ederken de saat konusuna dikkat etmek sizi ekstra masraflardan kurtarabilir. Bazı kiralama firmalarının 24 saat üzerine tolerans süreleri olabilir fakat çoğunlukla 24 saati geçirdiğinizde yeni bir gün araç sizde kalmış gibi ücret ödemeniz gerekecektir. Yine de kiralama sözleşmenizi iyi kontrol etmenizde yarar var.

 

Yapılan Kilometre

Büyük kiralama şirketleri genelde limitsiz km politikası uyguluyor. Fakat bazı kiralama firmaları belli bir kilometre sonrası ek ücretler talep ediyor olabilirler. Size sunulan özel fiyatlar bu kilometreleri kapsamıyor olabileceğinden rezervasyon yaptırmadan sözleşmeyi iki kez kontrol edin.

Değişen Ücretler ve Sezon Fiyatları

Birçok kiralama firmasıyla görüşmek, kampanyaları incelemek ve hatta internet üzerinden rezervasyon yaptırmak size tasarruf ettirebilir. Yaz dönemi araç kiralamaların en yoğun olduğu dönem olduğundan, bu mevsimde fiyatlar daha yüksek olacaktır.

 Bir ipucu:

  • Erken kış fırsatlarını yakalamak için seyahatinizi önceden planlayın.